javahermarket

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
شیر ماهی
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٧  

سلام

ماهی آب شور. 

شیر ماهی Lion fish


زمانی که شیرماهی حالت تهاجمی اش را به شما نشان می دهد، مطمئن باشید که تظاهر نمی کند.شیرماهی که همچنین به نام های بوقلمون ماهی - اژدها ماهی - عقرب ماهی (و در ایران به نام خروس ماهی) شناخته شده به خاطر باله ها و زائده های تیز ضربت زننده اش به شهرت رسیده است.
این زائده های تیز زهردار هستند، بنابراین این ماهی باید با توجه و احتیاط خاصی لمس شود.
بدنش با نوارها و خطوط عمودی (قرمز-آجری) تیره پوشیده شده و اولین برآمدگی باله پشتی اش با علائم روشن و تیره طراحی شده اند.
وضعیت تانک:
این ماهی به خاطر اندازه و خصلت تهاجمی اش باید در یک آکواریوم بزرگ نگهداری شود. سایز بزرگ آن برای رشد خوب به یک تانک 75 گالنی (283 لیتری) یا بیشتر نیاز دارد.
نمونه های مختلف، ممکن است با هم نگهداری شوند. باید برای آنها آکواریومی در نظر بگیرید که جادار باشد و در آن فضای زیادی برای هر ماهی در نظر گرفته شده باشد.
در آکواریوم از نور مناسب و کافی استفاده کنید.
تغذیه:
این مطلب بر کسی پوشیده نیست که شیر ماهی خصلتی حریص و تهاجمی دارد، بنابراین به طور ثابت و همیشگی نیاز به غذای زنده دارد. دل گاو بی معطلی از طرف این ماهی پذیرفته می شود. در عین حال غذاهای مورد علاقه اش شامل ماهی زنده - گوشت ماهی - میگو و خیلی از انواع کرم هاست. در زمان شکار، شیرماهی طعمه خود را در یک گوشه گیر انداخته آنگاه قربانی اش را از پای در می آورد.
وضعیت شیمیایی آب:
پیشنهاد می شود این ماهی را در آبی با غلظت نمک 027/1 نگهداری کنید و حرارت آن هم بین 75 تا 79 درجه فارنهایت باشد.
تولید مثل:
تولید مثل موفقی از انواع این ماهی در اسارت گزارش نشده است.

 

 
ماکرو
ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٧  

ماکرو:

 

 

سالهاست که ماهیان زیبا ، رنگارنگ و کوچکی از خانواده سیکلیده وارد تجارت آکوآریوم شده است. یکی از به نام ترین گونه های آن ماهی اوراتوس (مبونای طلایی ) است و همچنین ماهیانی که آنها را با نام کلی "ماکرو" می نامند .

مبونا ها به طور کلی گیاه خوار بوده و از جلبکهایی که بر سطح سنگ ها رشد می کنند تغذیه می کنند. مبونا ها دارای انکوباسیون دهانی(بچه های خود را تا مدت حدودا" 14 تا 21 روز در دهانشان بزرگ می کنند و پرورش می دهند) می باشند .برای نگهداری ماهیانی چون مبونای طلایی ، باید آکواریومی با شرایط زیر بر پا نمود :

1 – دمای بین 25 تا 28 درجه سانتی گراد

2 – آب غیر اسیدی و p.H حدود 5/7 ، مواد افزایش دهنده p.H ، کاغذ پی اچ سنج و فیلتر های زیستی یا فیلتر های بیولوژیکی داریم .

3 – آبی شفاف ؛ که بی شک برای تولید آن نیاز به فیلتر های مناسب مانند فیلتر زیر شنی و فیلتر خارجی و فیلتر های بیولوژیکی داریم ( مثل سرامیک و ذغال فعال یا اکتیو )

4 – تعداد ماهیان موجود در آکواریوم و همچنین اندازه و حجم آن باید حساب شده باشد . اگر تعداد ماهیان نر با توجه به وسعت آکوآریوم ، کم یاکوچک تر از حد استاندارد باشد ؛ ماهیان نر قلمرو خود را افزایش داده و گاهی ممکن است که یک نر کل آکوآریوم را قلمرو خود به حساب آورد و از آن به بعد جنگ های بی پایان در مخزن شما آغاز می شود !

5 – از نقطه نظر دکوراسیون ، اگر از ماکروها نگهداری می کنیم ، وجود قلوه سنگ های فراوان و غار های ایجاد شده از روی هم قرار گرفتن آنها یک "باید" است . و همچنین لازم نیست که مخزن خود را با گیاهان آبزی پر کنیم زیرا بی شک ماهیان ما متعجب خواهند شد .

6 – از نقطه نظر تغذیه نیز ضمن ایجاد محیط مناسبی برای رشد جلبکهایی که روی قلوه سنگها رشد می کنند ، می توان از غذاهای گیاهی یا غذا های مخصوص این نوع سیکلید ها استفاده نمود . و نیازی به استفاده از غذا های با پروتئین بالا ( و بد تر از همه دل گوسفند ) نیست.

در طول پرورش نر یک گودال یا غار حفر کرده و تمام سطح آن را تمیز میکند تا برای تخم گذاری آماده کند. بعضی آکواریوم دارها تغییرغیر مطلوبی در آن می دهند یعنی گلدانهایی را در مخزن برای استفاده به عنوان مکان لانه کردن قرار می دهد در این حالت جفت گرفتار یک رفتار تخمریزی کاذب برای دو هفته قبل از اینکه تخم ها گذاشته شوند، می گردد. والدین تخم های چسبیده را در تمام سطوح لانه قرار میدهند که این شامل سقف لانه هم می شود _البته اگر وجود داشته باشد.

باید به یاد داشته باشید طی زمانی که لاروها لانه را ترک میکنند والدین از آنها جدا شوند، چرا که در این زمان مراقبت و نگهداری والدین متوقف شده و احتمال آنکه لاروها توسط آنها خورده شوند بسیار است.

جهت پرورش لاروها و نگهداری آن ph را در 5/7_6 ،درجه حرارت در 29_25 و درجه سختی را در 18_4(سبک تا سنگین) قرار دهید.

میتوان با ماهیانی مانند اوراتوس و بارش ها بخوبی نگاهداری کرد و توانایی سازگاری با ماهیانی از جمله بارب ها و کت فیش ها و دلقک ها سخت پوستان و ماهیان دریاچهای تانکانیکان و ویکتری زیبا را دارا میباشند.

 با تترا کنگو و بلک گوست نگاهداریشان به هیچ وجه توصیه نمی شود.
همه چیز خوار می باشند ولی باید در وعده های غذایی آنها غذای گیاهی مانند اسفناج و کاهو و جلبکها و ... قرار گیرد.در صورت رشد خوب به 15 cm رسیده تشخیص نر وماده کمی سخت می باشد. زیرا که هم نرها دارای دایره های تخم مرغی شکل بر روی باله مخرجی می باشند و هم ماده ها.        می توانند این دایره را نداشته باشند پس میتوان از روی رنگ روشنتر نرها معمولا آبی بنفش با بالهای زیرین قرمز و ماده ها نقرهای سفید یا زرد کمرنگ با دهانی بزرگتر پی به هویت آنها برد
 

برای هر نر 4 ماده در نظر گرفته می شود ومادها تخمها و بچه ماهیان خود را در دهان خود مانند اوراتوسها به مدت 14_21 روز نگهداری و مراقبت می کنند.رشد خوبی دارند و به آب کریستالی نیاز دارند.در کوچکی کمی زشت بنظر می آیند ولی اگر تحمل کنید و بزرگشون کنید می بینید که به سیچلیدهای دوست داشتنیتون تبدیل میشه برای غذا از قلب خرد شده به همراه غذاهایی همچون اسفناج استفاده کنید و سعی کنید برای رنگ بهتر از غذاهای مخصوص سیچلیده استفاده کنید
تزیین آکواریوم را با گیاهان طبیعی نمی پسندند و معمولا گیاهان را به طبع طبیعی خود می خورند
عاشق جلبکهای روییده بر روی سنگها می باشند....

 

در تزیین آکواریوم این ماهی بسیار باید دقت کرد این ماهی به آکواریومی باتزئینات سنگی و یا مکانهای حفره دار مانند سایر سیچلایدهای مالاویایی مانند اوراتوس نیاز دارد که اگر این مورد بخوبی رعایت نشود ماهی شما با رسیدن نور به چشمش بعد از مدتی دچار استرس و آماده برای پذیرایی از انواع بیماری ها میشود علاوه بر این به جای بازی برای مانورنیز احتیاج دارد .


در پناه حق سعادتمند باشید.

 
گلاس فیش (ماهیان شیشه ای)
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧  

گلاس فیش (ماهیان شیشه ای):

 

گلاس فیش یا ماهیان شیشه ای متعلق به خانواده Chandidae یا Ambassidae شامل همه ماهیانی است که دارای بدن شفاف می باشند . آنها بومی آسیا به خصوص پاکستان هند نپال بنگلادش میانمار و تایلند بوده و تا اندازه 9-8 سانتی متری رشد می کنند . بدن ماهی بسیار کوچک بوده و دارای نقاط سیاه و قرمز بر روی فلس ها است . نخاع ماهی از میان بدن آن قابل مشاهده می باشد . این ماهیان به آرامی در آبها چشمه های تمیز کانالها استخرها و در شالیزارها شنا می کنند . آنها شناگرهای ماهری در سطح میانی آکواریم ها بوده و در اسارت در صورت ایجاد شرایط مناسب آب در سلامت کامل خواهند بود .کیفیت پایدار آب درجه حرارت و سطوح PH از شرایط زیستی این ماهیان می باشد . دمای آب بین 30 – 26 درجه و PH 8/6 و 7 مناسب است . بعضی از گونه های گلاس فیش در آبهای لب شور نیز زندگی می کنند . ماهیان اهلی زندگی گروهی را ترجیح می دهند . تمایل آنها به گاز گرفتن باله های سایر ماهیان به خصوص اگر محل زندگی به اندازه کافی بزرگ نباشد زیاد است . در محیط وحشی آنها گوشتخوار بوده و به همین دلیل به غذای گوشتی تحت شرایط آکواریوم علاقمندند .

 

با وجود اینکه گلاس فیش های وحشی تقریبا شفاف هستند ولی اغلب به منظور تجارت مواد رنگی غیرسمی به دلیل ایجاد رنگ های نئون درخشان به ماهی تزریق می شود که دوام رنگ تا 4-3 ماه می باشد . عملیات رنگ کردن موجب استرس ماهی شده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی می گردد . بررسی اخیر در کشور انگلستان نشان می دهد که بالغ بر 40% گلاس فیش های رنگی به ویروس لنفوسیت ها معروف به قارچهای پنبه ای مبتلا می شوند .
آنها با تتراها بارب ها راس بوراس ماهی رنگین کمان
live bearers گورامی و کت فیش سازگار هستند . بیماری مرسوم آنها پوسیدگی باله ها و آلودگی پوستی است . 4 گونه از این ماهیان شامل : Chanda ranga , C lala , C nama & C baculis عموما" برای تجارت در نظر گرفته می شوند . گونه Chanda ranga معرف به گلاس فیش هندی یا گلاس perch هندی دارای بدنی فشرده از پهلو گاهی اوقات دارای اشکال تخم مرغی می باشد . پیشانی ماهی برجسته پشت ماهی کمانی شکل دارای 2 باله مجزا به اضافه یک باله بلند مخرجی است .

بدن شفاف ماهی در بازتاب نور به رنگ کهربایی مایل به سبز رنگین کمانی مشاهده می شود . باله ها شفاف هستند . رنگ بدن بستگی به محل زندگی ماهی دارد . آنها تحت شرایط نورهای فرابنقش یا در آکواریوم های مدرن دارای لایه های تاریک با بهترین رنگ قابل مشاهده اند . حداکثر اندازه قابل دسترسی 9 سانتی متر است . آنها به آب با شرایط PH بین 5/8 – 7 و دمای بین 30- 28 درجه نیاز دارند و اضافه کردن 5/1 – 1 % نمک به آب ایده آل است .نرها دارای رنگ زرد بیشتری هستند و در فصل تخم ریزی رنگ آبی رنگین کمانی در حاشیه باله های پشتی دیده می شود . C lala معروف به گلاس فیش هندی در نواحی خلیج دهانه رودخانه ها کشور هند تایلند و میانمار یافت می شوند . ماده ها برخلاف نرها دارای رنگ آبی در حاشیه باله های پشتی و مخرجی نمی باشند . این ماهیها در دنیای وحش در گروههای بزرگ دیده می شوند به همین دلیل بهتر است به صورت گروهی در آکواریوم نگهداری شوند . سختی متوسط آب با PH بیش از خنثی ( 5/7 – 2/7 ) و دمای آب بین 26 – 24 درجه ( 25 درجه ایده آل است ) برای این گونه مناسب است . آنها غذای زنده را به جای غذاهای پولکی و پلت ترجیح می دهند . این گونه در آکواریوم حاوی گیاهان آبی به دلیل شرایط مناسب آب تکثیر می یابد .
C nama معروف به glass-perchlet دراز یا گلاس فیش هندی بومی خلیج دهانه رودخانه ها در شبه قاره هند می باشند . در تجارت بیشتر گونه های این ماهی را با رنگهای فلورسنت رنگ می کنند . سختی متوسط آب با PH کمی بیش از خنثی برای آنها مناسب است . دمای آب می تواند بین 28 – 26 درجه باشد اما در هر صورت آنها در محیط های سردتر یا گرم تر بخوبی سازش می یابند . به دلیل لب شور بودن این ماهی آب با شوری پایین برای آنها مناسب است . نرها دارای باله های کمی بلندتر و رنگ های روشنتری می باشند . این نوع ماهی در شرایط اسارت تکثیر می یابد .
C baculis با عنوان گلاس فیش Burmese کوچکترین آنها در بین گلاس فیش ها است . آنها صلح جو اما خجالتی بوده و محل های آفتابی را ترجیح می دهند . کمی شوری آب با PH 7 و دمای 27-24 درجه برای آنها مناسب است . آنها شناگرهای سطوح میانی آب و گوشتخوارند . تغذیه با غذاهای پولکی برای آنها مشکل است . حداکثر اندازه آنها 4 سانتی متر است.

مطلب برگرفته از سایت شیلات.

 پیروز و سر بلند باشید. 
سیلور دالر
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٧  

 سلام

امروز در مورد یه ماهی گیاهخوار می نویسم.

سیلور دالر:
(silver daler)
ماهی صلح طلبی است و اگر چه گیاه خوار است ولی از خانواده پیراناها می باشند.آنها میتوانند برای10سال و یا بیشتر زندگی کنند و نیاز دارند تا به صورت گروهی در گروههای حداقل6-3 تایی نگهداری شوند.سیلور دالری که به تنهایی نگه داشته شود دچار شوک و استرس خواهدشد وممکن است بسیار زود بمیرد) البته امکان هم دارد که زنده بماند ولی بهتر است حداقل3عدد داشته باشیم) این ماهی تا 15-20 سانتیمتر بزرگ می شود که با توجه به فرم دایره ای بدنش نسبتاً بزرگ بنظر میرسد.این ماهیها در آکواریم های درازتر بهتر نگهداری میشوند زیرا با الگوهای طبیعی و محل زندگی آنها مطابقت دارد.

ماهیان بسیار صلح جویی هستند و اگر یکی ازگروه آنهامریض شوند باید فوراً به آکواریم دیگری منتقل شوند زیرا ممکن است هم گروههای دیگر به آنها حمله کنند.سیلور دالرها همزیستی خوبی با سیلورشارک و انواع شارک ها ، گورامی ها و ...دارند.

عمدتاً نرها بزرگتر از ماده ها هستند و باله های مخرجی نرها درازتر و نوک تیز است.بدلیل آنکه گیاه خوار هستندهر گیاهی را که شما در تانکتان نگهداری میکنید خواهند خورد. البته میتوانید از گیاهان پلاستیکی در صورت علاقمند بودن برای تزئین آکواریم استفاده کنیدهمچنین میتوانیداز روش زیر که بسیار هم عملی است استفاده کنید بدین صورت که میتوانید از گیاهانی مانند کریپتون و...که مزه ی تلخی دارند استفاده کنید.روشنایی اندک و آکواریمی که ته آن نسبتاً تاریک است برای این ماهی بسیار مناسب است.گونه های مختلفی از این ماهی که دارای خط یا نقطه روی بدن هستند وجود دارد که بعضی اوقات با پیرانا ها اشتباه گرفته می شود.

تخم ریزی آنها معمولاً در ساعات اولیه صبح و صبح بین گیاهان کف انجام می شود.ماده ها نزیک کف آکواریم تخم ریزی میکنند و سپس آنها به ته آکواریم می افتند بچه ها تقریباً در مدت سه روز از تخم ها بیرون می آیند وضرورتی در جداکردن والدین از بچه ها وجود ندارد دمای آب باید بین 25 تا 28 و pH آن نیزحدود 6الی7 باشدهمچنین سختی آب باید کمتر از10 درجه باشد.سیلور دالرها می توانند بیش از2000 تخم بگذارند.

حق نگه دارتان