javahermarket

نکته های ساده اما حیاتی(3): - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
نکته های ساده اما حیاتی(3):
ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ اسفند ۱۳۸٦  

  

 نکته های ساده اما حیاتی(3)

بعضی دوستان مبتدی هستند که قصد دارند یک آکواریوم کوچک یا متوسط راه بیندازند. نکاتی را با توجه به تجربه خودم و دوستان پیشکسوتم یاد آوری می کنم که با رعایت این شرایط می توانید آبی با شرایط تقریبا" مناسب داشته باشید.

1.بزرگترین اکواریومی رو انتخاب کنید که شرایط مالی و زیستی شما اجازه می دهد.
ارتفاع بیشتر از 60 سانتیمتر باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در نگهداری و تغییرات در دکور اکواریوم شما می شود. ارتفاعی را انتخاب کنید که دست شما براحتی به کف اکواریومبرسد.

2. محاسبه حجم _ به محض خرید اکواریوم، حجم ابگیری انرا محاسبه کنید و بعد اقدام به خرید وسایل جانبی کنید. با این کار اسراف نکرده و کمتر هزینه می کنید. البته رعایت نکات زیر این فاکتور رابرای شما تامین خواهد کرد.(محاسبه حجم آکواریوم:طول در عرض در ارتفاع تقسیم بر 1000)

3. فیلتر زیر شنی با پوشش حداکثر کف اکواریوم. سر داشتن یا نداشتن این فیلتر با توجه به سلیقه اکثر افراد  پیشنهاد می شود.4. پمپ هوا، هرچه بیصدا تر، بهتر! پمپهایی که قدرتشان تنظیم میشوند ارجح هستند چون بمرور زمان قدرتشان افت میکند و صدایشان بیشتر می شود.پمپ انتخابی باید هوایی تقریبن معادل حجم اب اکواریوم را در ساعت پمپ کند.5.اگر قصد دارید از ماهیان گرمابی استفاده کنید تهیه بخاری ترموستات دار ضروری است. طبق یک قانون تجربی برای هر لیتر از حجم اکواریوم یک وات بخاری احتیاج دارید. (برای یک اکواریوم صد لیتری یک بخاری 100 وات کافیست بیشتر هزینه نکنید). در اکواریوم های با طول زیاد می توان این وات را تقسیم به دو یا سه یا.... کرد. یعنی یک اکواریوم 200 لیتری را می توان با دو بخاری 100 وات گرم کرد.
6. فیلتر تصفیه اب. با قدرت عبورمینیمم سه برابر حجم اب اکواریوم در ساعت .
7. شن کف اکواریوم به میزان مینیمم 120 گرم برای هرلیتر اب. اندازه ان از 2 تا 5 میلیمترمیتواند باشد. دارای گوشه های تیز نباشد و برای اب شیرین مصرف شن های اهکی توصیه نمیشود. یعنی مرجان و صدف با شن مخلوط نباشد.8. بهترین (در صورت داشتن گیاه طبیعی) و با صرفه ترین نور ، نور لامپهای فلورسنت یامهتابی هستند و به میزان نیم تا ماکزیمم یک وات برای هرلیتر اب اکواریوم کافیست (ماکزیمم ارتفاع اب در اکواریوم50 تا 60 در نظر گرفته شده و اگر از این بیشترباشد، محاسبه ذکر شده درست نیست. (بحث نور در اکواریوم خیلی بلند بالاست که در این مختصر همین کافیست)

9.اب مورد مصرف اب شهری که کلر ان گرفته شده باشد مناسب ترین انتخاب است.
10.اکواریوم درپوش مناسب داشته باشد تا مانع تبخیر سریع اب و بیرون پریدن ماهی هابشود.

۱۱.تا یک ماه از شروع راه اندازی اکواریوم هیچ ماهی ارزشمندی خریداری نکنید تا سیکل ازت اکواریوم تکمیل شود. این یک باید است. مناسبترین ماهی برای طی این دوره زبرا دانیو است که تحمل این دوره را دارد. این یکی از مهمترین اصول در داشتن یک اکواریوم موفق است. نگذراندن این دوره مساویست با مردن ناگهانی ماهی ها.12.تعداد زیاد ماهی در اکواریوم مساویست با بیماری و تلفات بیشتر. استثناها:اول انواع گلد فیش هاهستند که بدلیل الوده کردن زیاد اب طول انها دو برابر باید محاسبه شود. دوم در مورد اکواریوم های با ارتفاع حداکثر 60 سانت است.13.قبل از خرید ماهی انها را انتخاب کنید و در مورد همزیستی مسالمت امیز انها اطلاع کافی کسب کنید. مغازه دارها سعی درفروش ماهی ها و امرار معاش دارند همیشه به حرفشان اعتماد نکنید
14. بیشترتازه کاران علاقه عجیبی به غذا دادن ماهی دارند. میزان غذا دهی باید انقدر باشد که ماهی ها تمام غذا را در مدت 3 تا 5 دقیقه مصرف کنند. غذا دهی بیشتر یعنی الودگی اب و بیماری. غذای مانده پس از غذا دهی بهتر است که سیفون شود. ماهی تازه خریده شده رابهتر است که در روز اول غذا ندهید. 15.هوادهی مناسب اب:با هوا دهی میزان اکسیژن محلول در اب را برای تنفس ماهی و گیاهان بالا می بریم. در صورت کمبود هوا ماهی ها به سطح اب می ایند تا کمبود هوا را جبران کنند. (البته بجز ماهی هایی که جزو Labyrinth Fish ها محسوب می شوند مانند فایتر و گورامی ها.
سنگ هوا که به پمپ هوا متصل است یکی از عوامل تامین این اکسیژن است.
برای راندمان بهتر سنگ هوا، نوعی را انتخاب کنید که حباب های کوچک ایجاد کند (حباب های به قطر 1 تا 2 میلیمتر ایده آل هستند) هرچه حباب کوچکتر باشد راندمان هوا دهی شما بهتر است.
سطح تماس اب با هوا و ایجاد حرکت در سطح اب اکواریوم عامل دوم هوا دهی است.
در اکواریوم هایی که دارای گیاه طبیعی هستند با توجه به نوع گیاه و نور طلب بودن انها در مواردی استفاده از “CO2” برای کمک در عمل فتو سنتز توصیه میشود. مزیت ان هم رشد بهتر گیاه خواهد بود.
طریقه استفاده از“CO2”در اکواریوم مانند هوادهی صورت میگیرد یعنی شما محتویات یک مخزن “CO2” را از طریق حباب وارد اب کرده و باعث حل شدن ان در اب می شوید.16.از وارد کردن هر گونه ماده شیمیایی بدون دلیل(مثلا وفتی آکواریوم در شرایط خوبی است)اجتناب کنید.17.اگر ماهی های شما به جان هم می افتند سریعا اقدام کنید.نه با ضربه زدن به شیشه!!!!!!اگر می توانید با شیشه در همان مخزن جدایشان کنید آنقدر تکرار کنید که از سرشان بیفتد.
ولی به یک مخزن دیگر منتقل نکنید اگر هم می کنید ماهی ضارب را منتقل کنید.اگر مضروب را منتقل کنید و بعد دوباره منتقل کنید ضارب احساس تملک بیشتری نسبت به مخزن اصلی می کند!!! قابل توجه تازه کارها:

به هیچ کس حتی عزیز ترین کستون نذارید به آکواریوم ضربه بزنه .ماهی مثل خودتونه.هیچ فرقی نداره.تازه قدرت دفاع هم نداره.


18.اگر فیلترتون جای زغال نداشت نصف ابرشو می برید.زغالو خوب می شوریدو می ریزید تو جوراب بعدشم تو فیلتر19. حداکثر تعدادی گیاهی که توی یک اکواریوم میشه کاشت:طول ضربدر عرض تقسیم برپنجاه = تعداد گیاهان.

 در پناه حق باشید.