javahermarket

نهنگ(وال آبی) - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
نهنگ(وال آبی)
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ اسفند ۱۳۸٦  

سلام.

مطلبی رو که امروز می نویسم ربطی به ماهیان آکواریومی نداره.چون این ماهی اصلا" جاش تو آکواریوم نمیشه.این مطلب به در خواست دوست عزیزم(وبلاگ حس ششم...حس جوانی)آماده شده.امیدوارم خوشتون بیاد.

نهنگ(وال آبی) بزرگترین جاندار و پستاندار روی زمین:

           

نهنگ(وال آبی) بزرگترین جاندار و پستاندار روی زمین است . زبان  و قلب یک وال ماده ی 209 تنی که توسط شکارچیان  در اقیانوس اطلس صید گردیده بوده  به ترتیب 73/4 تن و 5/698 کیلوگرم وزن داشته است. وال آبی وقتی که ترسیده باشد می تواند تا مدت ده دقیقه با سرعت 37 کیلومتر در ساعت حرکت کند. از طرف دیگر می توان گفت هنگامی که  یک وال آبی به طول 5/27 متر با سرعت 37 کیلومتر در ساعت حرکت کند می تواند حدود 520 اسب بخار انرژی تولید کند. نوزاد این حیوان در هنگام تولد  بین 4/6 تا 7/8 متر طول و تا 3/3 تن وزن دارد.

انواع نهنگ:

            1.نهنگ آبی

            2.نهنگ اسپرم

            3.نهنگ پیلوت

            4.نهنگ خاکستری

            5.نهنگ رایت

            6.نهنگ سفید

            7.نهنگ عنبر

            8.نهنگ قاتل

            9.نهنگ گرینلند

            10.نهنگ گوژپشت

            11.نهنگ مینک

            12.نهنگ کبود

            13.وال آبی

            13.وال آبی فام(بزرگترین)

وال آبی فام :

وال آبی بزرگترین جاندار روی زمین وال آبی فام فقط از کوچکترین ماده غذایی اقیانوس تغذیه می کند به این دلیل که فاقد دندان است. وال آبی فام نمی تواند غذا را بجود و آسیاب کند؛ بدین سبب می بایست از جانداران ریز دریا به نام پلانکتون تغذیه کند.

تصور کنید که این هیولا ی غول پیکر می تواند از سی متر رشد کند و وزنی بیش از یکصد تن بدست آورد. او دهان بزرگش را باز می کند و صدها لیتر آب دریا را برای تغذیه خود می بلعد!برای تغذیه، این جانور یک سری تیغه های استخوانی در دهان  دارد که مثل صدها دندانه ظریف در هم رفته است و همانند صافی عمل می کند و میلیاردها جانور ریز یعنی پلانکتون ها را از آب جدا می سازد. به دلیل این تیغه های استخوانی است که دانشمندان این بزرگترین جانور جهان و دیگر خویشان پلانکتون خارش را دسته وال های تیغه دار می نامند.

وال آبی فام در نزدیکی مکان های دور افتاده نظیر آلاسکا، جنوب افریقا، و کالیفرنیا زندگی می کند، اما منطقه ای را که مطلوب ترین مکان می داند نواحی جنوبگان است که غذای مورد علاقه اش یعنی پلانکتون ریز میگو مانند را در آنجا براحتی بدست می آورد. وال آبی فام نوزاد حدود هشت متر طول دارد و به ندرت دو قلو متولد می شود. وال آبی فام مادر که یک پستاندار است همانند دیگر جانوران این رده، بچه هایش را شیر می دهد، از آنها به مدت شش تا هفت ماه محافظت می کند و سپس به آنها می آموزد که چگونه از پلانکتو نها تغذیه کنند. پس از آنکه رپیم شیر بچه وال تمام شد کسی نمی داند که چگونه بچه وال خود را سریعآ با پلانکتون هایی که طعم ماهی دارند، تطبیق می دهد، اما این نکته روشن است که پلانکتون ها بخوبی به رشد وال ها کمک می کنند، زیرا در عرض دو سال بچه وال تقریبآ به بزرگی مادرش می شود.

 

یه مطلب که ممکنه شنیده باشیم.!!!!!؟؟؟

واقعآ  نهنگ ها خودکشی میکنند ؟؟ چرا نهنگ ها گریه میکنند ؟؟

دلایل به گل نشینی نهنگ ها ( خودکشی ):

۱- اصوات: حاصل از کشتی های ماهیگیری ٬ کشتی های جنگی که مجهز به سیستم رادار یا رد یابی زیر دریایی هستند اینها اصواتی اضافه در دریا ایجاد میکنند که بر روی سیستم ردیابی صوت در نهنگهای دندار دار اثر میگذارد) . اصوات اضافی باعث میشود نهنگ ها مسیر خود را گم کرده ٬ و به دنبال صوت رفته و نهایتآ به گل بشینند(

۲- بیماری:

۳- تغییر در میدان مغناطیسی زمین:

دلیل گریه نهنگ ها : نهنگ ها در موقعی که به خشکی می آیند باید سطح چشم مرطوب باشد پس غدد اشکی فعال میشود تا سطح چشم را مرطوب نگه دارد و به نظر میرسد که گریه میکنند .

 

کدام دسته از نهنگ ها به گل می نشینند ؟

 نهنگ ها به ۲زیر راسته تقسیم میشوند : ۱- نهنگ های بدون دندار یا  بالن دار ۲- نهنگ های دندار یا بالن دار -دارای سیستم ردیابی صوت هستند ( دلفین ها )

نهنگ های بالن دار یا بدون دندان : نهنگ هایی هستند که به جای دندان تیغه های شاخی دارند که از سقف دهان آویزان است . آنها آب را صاف می کنند و از ذرات ریز موجود در آب نظیر زئوپلانکتون ها و سایر آبزیان ریز تغذیه میکنند و بعد آب اضافی را از شکم خارج میکنند . این نهنگ ها دارای آبفشان هستند و سوراخی روی سر دارند که بخار آب حاصل از تنفس را یه خارج میدهند . به شکل یک فواره . که شکل این فواره در شناسایی نوع گونه نقش دارد .

نهنگ های دندار به گل می نشینند .

نهنگ آبی ( وال) ٬ بزرگترین پستاندار جهان و ایران است .

در پناه مولایم سر بلند و پیروز باشید