javahermarket

تکثیر آسان آنجل و شرحی از لوچ دلقک - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
تکثیر آسان آنجل و شرحی از لوچ دلقک
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ دی ۱۳۸٦  

تکثیر آسان آنجل:

بعد از آنکه آنجلهای جوان جفت شدند آنها را داخل یک آکواریوم جداگانه می اندازیم.آنجلها به دنبال جایی برای تخم ریزی میگردند.یک کاشی سفید به ابعاد10در15  با زاویه 15درجه درکنار دیواره آکواریوم می گذاریم.(رنگ سفید کاشی باعث تشویق ماهی به تخم ریزی می شود وسهولت جابجایی تخمها برای جلو گیری از خورده شدن توسط والدین)ماهیها پس از لوله زدن شروع به تخم ریزی می کنند.تخم ریزی حدود 3تا4ساعت به طول می انجامد.در حرارت 27 تا 30 درجه سانتِیگراد  نوزادها 48 ساعت پس ازتخم ریزی به دنیا مآیند. از صبح روز چهارم(روز ششم بعد از تخم گذاری) که دارای شنای آزاد شده اند می توانید به آنها غذای زنده و مقوی بدهید بهترین غذای زنده در این مرحله نوزادان میگو هستند. از روزی که به لارو تبدیل شدند آب را به اندازه یک لیتری سیفون می زنیم و آب را به همان اندازه (بدون کلر) اضافه می کنیم.پس از جذب کِیسه زرده و شروع شناِی آزاد  نوزادها می توانند دافنِی ها ِی بسِیار رِیز را بخورند. از تخم میگو که در منزل درست کرده ایم  هر چهار ساعت یک بار به عنوان غذای زنده به آنها می دهیم.توجه کنید (آرتمیا را از مغازه با مارک سه گربه خریداری و بعد در همین شیشه های نوشابه خانواده که از سر7  سانتی متر خالی است، اندازه دو دوقاشق غذا خوری نمک می ریزیم. یک قاشق چایخوری آرتمیا به داخل آن می ریزیم- یک سنگ هوا هم می گذاریم ) بعد از 24 ساعت میگو ها از تخم در می آیند.
پس از هر دفعه غذادهی تخم میگوهای مرده را سیفون می کنیم تا آمونیاک آب بالا نرود و ماهی ها نمیرند. تا 25 تا 30 روز اول از این غذا- آرتمیا- به آنها می دهیم.
بعد از آن آرتمیا و لوفاک وکرم منجمدرا بعنوان غذا به ماهی های خود بدهیم. دما باید در 30 درجه ثابت بماند. بچه ها در ابتدا به هِیچوجه به والدین خود شباهت نداشته ولِی پس از چند هفته کم کم شبِیه آنها می شوند مراحل مختلف و از خروج تخم تا ظهور خصوصیات والدِین که حدود 36 روز به طول می انجامد،.در حرارت 32 تا 33 درجه سانتِیگراد  در صورت تامین اکسِیژن کافِی رشد و نمو آنها بسِیار سرِیع است.

 اول: برای اینکه درصد تلفات به پایین ترین حد ممکن برسد باید اولا به لاروها فضای کافی اختصاص دهید. و به مکان بزرگتری انتقال دهید.

دوم: آلودگی آب را کنترل کنید در صورت مشاهده اولین تلفات خیلی زود آب را با آب سالم و آماده تعویض کنید.

سوم: بهتر است تا 15 روز اول برای آب لاروها داروی متیلن آبی استفاده کنید تا از آلودگی و تلفات لاروها جلوگیری شود. 

ماهِی لوچ دلقک: ( clown loach )

 

رنگی ترین و معروف ترین ماهی از خانواده ی لوچ ها ، لوچ دلقک است که طول آن متوسط و پهنایش کم است . محل اصلی زیست آن" سوماترا" و "بورنئو " می باشد . دارای پشتی قوسدار و شکمی صاف می باشد . سرش نسبتاً بزرگ و دهانش رو به پائین است که دارای 4 جفت سبیل کوچک و لب های ضخیمی است . بطور کلی رنگ آنها نارنجی روشن است وپهلویش بوسیله ی سه خط عریض سیاهرنگ پوشیده شده است . اولین خط از بالای جمجمه شروع شده و با عبور از روی چشم ها به بخش انتهایی دهان می رسد و دومین خط از جلوی باله ی پشتی شروع می شود و تا شکم ادامه می یابد و بالاخره سومی که بخش زیادی از قسمت انتهایی ماهی را پوشش می دهد از باله ی پشتی شروع و تا باله ی مخرجی ادامه می یابد . باله های پشتی و مخرجی دارای رنگ سیاه مخلوط با زرد هستند.لوچ دلقک بر خلاف سایر لوچ ها خجالتی نیست . تا حدی فعال در طول روز که به آسانی میتوانند در تانک های عمومی نگهداری شوند . بسیار مناسب است که آنها حداقل بصورت جفت یا گروهی خریداری و نگهداری شوند زیرا در حالتی که بصورت گروهی نگهداری شوند ، شاداب تر و خوشحال تر هستند . یکی از عادت های غیر معمولی آنها نحوه ی استراحت کردن آنها در کف آکواریم است که به بغل خود می خوابند و در حالتی که آکواریم دار به تازگی شروع به نگهداری آن کرده باشد ممکن است بترسد ، ولی بعد از مدتی تبدیل یک رفتار عادی برای او خواهد شد . تانک این ماهی باید دارای بستری نرم باشد تا به آنها این اجازه را بدهد که به راحتی و بدون آسیب دیدن به جستجوی غذا در کف بپردازند.

 

لوچ های دلقک می توانند گستره وسیعی از غذاها را که شامل =آرتیمیا - کرم خونی- حلزونها و انواع غذاهای حاضری می باشد را بخورند به همین دلیل است که برای جلوگیری از تولید حلزون و مقابله با آنها در اکواریوم می توان از این ماهی ها استفاده کرد. سنگها و لوازم آکواریوم باید به گونه ای چیده شوند که سرپناه و مخفی گاه مناسبی برای آنها به وجود آید. بیشتر آنها خانه هایی را ترجیح می دهند که تا حدی از اندازه خودشان بزرگتر باشد .آب آنها باید نرم و تا اندازه ای اسیدی باشد و هر چند وقت یک بار تعویض شود. لوچ دلقک برای سالهای زیادی (بیشتر از 20 سال ) درآکواریوم زندگی می کند و لی رشد آنها در آکواریوم بسیا ر آهسته است که به ندرت در آکواریوم های معمولی به سایز طبیعی خود (30 cm) می رسد .دمای مناسب برای این ماهی 30-24 درجه سانتی گراد می باشد. تاکنون در محیط های کوچک تکثیر نشده اند ولی در طبیعت در رودخانه هایی که دارای جریان سریع آب هستند در اوایل فصل باران تولید مثل می کند نیز در مزارع پرورش ماهی به وسیله هورمونها تکثیر می شوند. مسئله مهمی که در ارتباط با آنها باید بدانید این است که نسبت به تغییرات شیمیایی آب حساس هستند و در اثر این تغییرات نقطه های سفید رنگی در آنها ایجاد می شود که گسترش یافته و بزرگتر می شود همچنین در حمل و نقل آنها نیز بسیار دقت نمائید زیرا استخوانهایی که در زیر چشم آنها وجود دارد ممکن است پاکتهای نایلونی شما را سوراخ کند.

 

 

دوستان عزیز در صورت داشتن سوال در قسمت نظرات آنرا بنویسید.متشکرم