javahermarket

تغذیه ماهی های آکوآریومی(4) - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
تغذیه ماهی های آکوآریومی(4)
ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ اسفند ۱۳۸٦  

سلام

آخرین پست غذای ماهی رو براتون می نویسم.در پست های قبلی در مورد غذاهای زنده و طرز تهیه شون نوشتم.اما در زندگی شهری(بخصوص آپارتمان نشینی) تولید غذای زنده به صرفه نیست یا با مشکلات فراوان هست.پس راهکار جدید و بی دردسری پیشنهاد میشه:  استفاده از غذاهای منجمد و خشک شده که توسط شرکتهایی مثل:تترا و... تهیه و فراوری میشه.من به اختصار به چند نمونه از بهترین غذاها اشاره می کنم و بعضی رو همراه با عکس نمایش می دم.

1.کرم قرمز منجمد:که به صورت کیلویی یا بسته های 120گرمی وجود داره.توضیحات کامل در مورد کرم قرمز در پستهای قبلی هست.

2.کرم توبی فکس: این غذا بصورت مکعب مربع های کوچک درست شده و کرم های ریز رو بصورت فشرده و خشک شده است و با بسته بندی در سایزهای 100گرمی و بیشتر.

 

 

3.آرتمیا(مغز میگو): این غذا بصورت پودر و به رنگ نارنجی تیره فروخته میشه و باعث پر رنگ شدن و سر حال شدن ماهی ها و تولید مثل بیشتر و بهتر اونها میشه.

4.کرم خونی خشک: غذای خیلی خوبی برای بیشتر ماهی هاست و ماهی ها علاقه زیادی به خوردن اون دارند.پروتئین و فیبر این غذا به نسبت غذاهای دیگه بالاتره . این غذا در واقع لارو نوعی پشه بنام Chironomid هست که به رنگ قرمزه و اصطلاحا" بهش کرم خونی گفته میشه. در  بسته بندی در سایزهای مختلف وجود داره.

5.گرانول: غذایی مناسب برای ماهی های بزرگ و ماهی های همه چیز خوار و ماهی هایی هستن که در عمق آب زندگی میکنن مثل گربه ماهی ها و ماهی های طلایی.

این غذاها بخاطر سنگین بودن به کف آکواریوم فرو میرن و ماهی های کف آبی از اونها تغذیه میکنن . ترکیب این غذاها اغلب از دل گاو و اسفناج چرخ کرده و آرد سویا هست که بصورت خشک عرضه میشه و ارزش غذایی نسبتن خوبی داره.

6.تخم میگو:این محصول رو پس از هچ کردن به ماهیها می دهند.جزء بهترین غذاهاست. (توضیحات کامل در مورد آرتمیا و نحوه هچ در پستهای قبلی هست)

7.غذای پولکی:  در همه آکواریوم فروشی ها فروخته میشه.در رنگهای مختلفی عرضه میشه و ترکیب اصلی تمام این غذاها یکی هست و رنگها نباید شما رو گول بزنه که رنگ قرمز یا سبز متفاوت هستن با هم و یا ارزش تغذیه ای اونها متفاوته . این غذاها مناسب برای ماهی هایی هستن که در سطح آب و لایه های میانی شنا میکنن و زیاد نباید به ماهی ها داده بشه . مثل ماهی های زنده زا , گوپی ها و مولی ها و دم شمشیری ها و ماهی های همه چیز خواری مثل ماهی های طلایی.

8.دل گاو: که ارزش غذایی بالایی داره و همه ازش دیدید.

 

 واز غذاهای دیگه می تونم به اون اشاره کنم لوفاک و بیو مار و میگوی خشک شده و دافنی منجمد و... است.

                                         دافنی منجمد

دافنی خشک:

میگو خشک:

 

 و جواب باقی سوالات در پست اول:

ب : روزِی چند بار باید به ماهی ها غذا داد ؟

همانطور که می دانِیم ماهی ها جانوران خونسردِی هستند که شدت متابولِیسم و سوخت وساز بدن آنها بستگِی کامل به درجه حرارت محِیط آنها ،ِیعنِی آبِی که در آن زندگِی می کنند دارد .هرچه درجه حرارت آب بِیشتر باشد ، تنفس سرِیعتر بوده و هضم غذا و پس دادن مازاد آن تندتر انجام می گیرد .البته گونه هاِی مختلف ماهِی ، افزاِیش درجه حرارت آب را تا حد مشخصِی می توانند تحمل نماِیند و اگر گرماِی آب از آن حد افزاِیش ِیابد برعکس تنفس و تغذِیه آنها کند و مختل گردِیده و ممکن است باعث مرگ و میر آنها گردد .هرچه درجه حرارت کاهش ِیابد ، به همان نسبت جذب غذا توسط ماهِی کاهش ِیافته و در حد خاصِی باعث امساک آن می گردد .

به طور کلِی ماهی های آکوآریومی که در حرارت 25 درجه سانتِیگراد ولع خاصِی نسبت به خوردن غذا دارند ، در حرارت 22 درجه داراِی اشتهاِی نسبتا خوبِی بوده ولِی در حرارت 19 درجه سانتِیگراد علاقه اِی بخوردن غذا نشان نمی دهند .در گرماِی 27 درجه سانتِیگراد نِیز اشتها از میزان خود در حرارت 25 درجه کمتر خواهد شد .علت اصلِی کاهش اشتها ، کمتر شدن اکسِیژن محلول درآب در حرارت بالاتر می باشد .به طور کلِی به ماهی ها آکوآریومی باید روزانه دو وعده غذا داده شود .عده اِی روزِی ِیکبار به اِین ماهی ها غذا می دهند .اِین کار نه تنها رشد ونمو ماهی هارا مختل می نماِید بلکه لذت غذا دادن به ماهی ها و لذت غذا خوردن توسط ماهی ها را نصف می کند .اگر شرایط طورِی است که فقط روزانه ِیک وعده می توان به ماهی ها غذا داد ، حتما باید تغذِیه آنها در صبح انجام گِیرد .تغذِیه در صبح ، هضم غذا را بخصوص در آکوآریومهاِی گِیاهدار و در مجاورت نور ، آسانتر می سازد .هضم غذا هنگام شب که عملا تولِید اکسِیژن در داخل آکوآریوم کمتر و تولِید گاز کربنِیک بِیشتر است، مشکلتر می باشد.اگر بدلِیلِی مانند قطع شدن برق و غِیره درجه حرارت آب ماهی ها تزیینِی براِی مدتِی باید بِین 19 تا 20 درجه سانتِیگراد باشد ، روزانه باِید فقط ِیکبار غذا به آنها ، آن هم صبحها داده شود .

تغذِیه بچه ماهی ها و نوزادها کاملا با ماهی های بزرگتر فرق می کند .به لاروها باِید هر ساعت یکبار غذا داد ولِی دادن غذا فقط باید هنگام روز صورت گِیرد .تغذِیه بچه ماهی ها ممکن است هردو ساعت ِکبار انجام گِیرد .اگر غذاِی زنده مانند دافنِی ، آرتمیا ِیا سِیکلوپس به ماهی ها داده می شود باید روزانه 5 بار به آنها را غذا داد .مقدار غذاِی زنده انواع ِیاد شده در هر دو وعده باید به اندازه اِی باشد که پس از نِیم ساعت اثرِی از آنها باقِی نماند .

ج : در هر وعده باید چقدر غذا به ماهی ها داده شود؟

میزان غذایی که باید هر بار به ماهی ها ِیک آکوآریوم داد بستگِی کامل به درجه حرارت ، تعداد ماهی ها ، شرایط داخل آکوآریوم و میزان سلامت ماهی ها دارد .هر آکوآریوم دار بهتر است از طرِیق تجربه اِین میزان را خود مشخص نماِید .به طور کلِی مقدار غذایی که باید در هر وعده به ماهی ها داد باید به اندازه اِی باشد که پس از 3 تا 5 دقِیقه هِیچگونه اثرِی از آن باقِی نمانده و تمام آن توسط ماهی ها خورده شود .در چنِین شرایطی نه تنها ماهی ها سا لم خواهند ماند ، بلکه آب نِیز همواره تمیز مانده و از حِیف و میل غذا جلوگِیرِی خواهد شد .در گرماِی 24 تا 27 درجه سانتِیگراد اگر در شبانه روز دو بار به ماهی ها به روش فوق غذا داده شود و مقدار غذاِی مصرف شده در دو بار بدقت محاسبه گردد ، می توان اِین مقدار غذا را بجاِی دو بار ، در 3 ِیا 4 بار به ماهی ها داد .ولِی هرگز نباِید روزانه 3 تا 4 بار به آنها تا حد سِیر شدن غذا داد .اگرچه غذا دادن به ماهی ها داراِی لذت زِیاد است ولِی به هِیچ وجه نباِید به دلیل لذت بردن بِیشتر ، ماهی ها را که در واقع جزیی از افراد خانواده محسوب می شوند ناراحت کرد مگر اِینکه جِیره غذایی روزانه در چند مرتبه به آنها داده شود .

از آنجا که غذاِی خشک پس از قرار گرفتن در آب مرطوب و متورم می شود ، هرگز نباِید همه غذاِی ِیک وعده را ِیکباره به ماهِی داد ، بلکه باید اِین مقدار کم کم و در مدت چند دقِیقه به آنها داده شود .اگر کسِی تعداد زِیادِی آکوآریوم دارد بهتر است ابتدا قسمتِی از غذا ِیکبار به همه آکوآریومها داده شود و سپس مجددا اِین کار تکرار گردد .بهتر است غذاِی خشک قبل از دادن به ماهی ها مرطوب نشود زِیرا ماهی ها بو و مزه آن را چندان دوست ندارند .

د : آیا تغذِیه ماهی ها در فصول مختلف فرق می کند؟

بطور کلِی اگر قسمتِی از جِیره غذایی ماهی ها را غذاهاِی زنده تشکِیل می دهد ، تهِیه و تامین آنها در فصل زمستان و گاهِی اواخر پاییز مشکل می باشد .در چنِین شرایطی ِیا باید نوع غذاِی زنده را تغِیِیر داد و ِیا از غذاهاِی زنده اِی که بصورت خشک و تجارتِی تهِیه می شود استفاده نمود .امروزه می توان انواع خشک شده کرم توبِی فکس ، میگوِی آب شِیرِین و حتِی دافنِی را خرِیدارِی نمود .اگر درجه حرارت آب با وجود بخارِیهاِی ترمومتر دار به علت گرمتر ِیا سردتر بودن بِیش از حد هوا در فصول مختلف تغییر کند ، باید میزان غذاِی داده شده در هر فصل با توجه به درجه حرارت آکوآریوم محاسبه گردد .

ه : در صورت رفتن به مسافرت ِیا دوربودن ازمنزل براِی تغذِیه ماهی ها چه باِید کرد؟

اکثرا ممکن است افرادِی که آکوآریوم دارند مجبور به تنها گذاشتن ماهی ها براِی مدت کوتاه و ِیا طولانِی گردند .اگر اِین زمان 3 تا 5 روز است هِیچ اشکالِی ندارد که به ماهی ها در اِین مدت اصولا غذایی داده نشود ، زِیرا اگر ماهی ها بکسِی سپرده شوند که نحوه غذا دادن به آنها را نداند ، ضررِی که از تغذِیه غِیر صحِیح آنها توسط فرد ناوارد حاصل می شود ، بمراتب بِیشتر از ضررِی است که از گرسنه ماندن آنها بوجود می آِید .عده اِی فکر می کنند که اگر ماهِی ِیک ِیا دو روز گرسنه بماند خواهد مرد .اِین درست خلاف حقِیقت است زِیرا اگر همه شرایط دِیگر محِیط ماهِی خوب باشد ولِی فقط غذا در دسترس آن نباشد ، هفته ها ممکن است زنده بماند .وقتِی ماهی ها را می خواهند از کشورهاِی تولِیدکننده به ساِیر کشورها صادر کنند ، مراحل صدوراز آن کشور و ورود به کشور دِیگر ممکن است چندِین روز طول بکشد .بدون شک نه تنها هنگام حمل و نقل به آنها به هِیچ وجه غذا داده نمی شود ، بلکه حداقل 24 ساعت قبل از پرواز نِیز آنها را وادار به امساک می نماِیند .بنابراِین هِیچگونه ترسِی از گرسنه ماندن ماهی ها براِی مدت 3 تا 5 روز نباِید وجود داشته باشد .

اگر مدت زمان مسافرت و دور بودن از منزل از 5 روز تجاوز می کند ، بهتر است تغذِیه ماهی ها به شخص آگاهی سپرده شود .در صورت نبودن فرد آگاه ، بهتر است به کسِیکه اِین مسئولِیت سپرده خواهد شد ، آموزش کافِی داده شود و حتِی از او خواسته شود که ِیکِی دو بار در حضور صاحب آکوآریوم به ماهی ها غذا دهد .