javahermarket

دلقک ماهی(ماهیان آب شور) - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
دلقک ماهی(ماهیان آب شور)
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ اسفند ۱۳۸٦  
آخرین پست در سال86 رو در مورد ماهیان آب شور آپ می کنم.

دلقک ماهی(:( Clown fish(ماهی آب شور)

ماهی خوش رنگی است مربوط به سواحل مرجانی اقیانوس آرام که ارتباط جالب توجهی با انواع شقایق دریایی دارد و به همین دلیل غالباً ماهی شقایق خوانده می شود. حدود 12 نوع آن که شناخته شده هستند همگی رنگ های درخشان دارند.

نوع Amphiprion percula چند اینچی بیشتر رشد نمی کند و بدنی به رنگ نارنجی روشن دارد با سه نوار عمودی سفید که کاملاً پهن و مشخص هستند. باله ها دارای حاشیه سیاه هستند.

 

مشابه این نمونه در انواع دیگر هم یافت می شود.آنها زندگیشان را در میان بازوان مواج شقایق های دریایی بزرگی سپری می کنند که این شقایق ها با همین بازوان و جزیی از صدها هزار سلول نیشدار که در طول آنهاست، ماهی های دیگر را شکار کرده و می خورند.

 

سئوالی که پیش می آید این است که چگونه دلقک ماهی ها قادر هستند از زخم نیش آنها در امان بمانند؟

در ابتدا چنین تصور می شد که دلقک ماهی ها به اندازه کافی زیرک هستند که از این خطر اجتناب کنند ولی وقتی نوع استرالیایی دلقک ماهی Stoichactis را زیر نظر گرفتند به این نتیجه رسیدند که این ماهی ها در حقیقت بدن خود را به بازوان و نیشهای شقایق دریایی می سایند و آن را به باز شدن تحریک می کنند و وقتی وارد آن می شوند، اغلب سرشان را هنگام استراحت به مقداری از مدخل شقایل دریایی بیرون نگاه می دارند ولی اگر خطری احساس کنند به داخل شقایق می روند و همان جا می مانند. چنانچه دلقک ماهی از میزبانش (شقایق) محروم شود به راحتی طعمه دشمانش می گردد. تا وقتی که این ماهی نه تنها در آغوش شقایق پناه می گیرد که حتی از باقیمانده غذای آن نیز تغذیه می کند، حدس اینکه سود شقایق در این همزیستی جدی چیست، دشوار است.

و اینم عکس چند تا ماهی آب شور:

۱. ماهی پیکاسو:

شیر ماهی یا خروس ماهی

اسب دریایی

و انجل دریایی

۱.

۲.

ساعات و روز های خوشی رو برای همه آرزومندم