javahermarket

چاقو ماهی دلقک - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
چاقو ماهی دلقک
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٧  

سلام.

اولین پست در سال جدید رو می خوام در مورد ماهی چاقو بنویسم.

چاقو ماهی دلقک(Clown knife fish):

 

نام اصلی: Noto به معنی خوابیده Pterus به معنی باله . همچنین به نام باله خوابیده هم خوانده می شود. چاقو ماهی های دلقک باله های خود را غالباَ بصورت خوابیده نگاه می دارند و نام آنها در لاتین از این خصیصه مشتق شده است. و اما واژه دلقک از طرح های دایره شکل روی بدنشان گرفته شده. این خال ها با بالا رفتن سن و بزرگ شدن اندازه ماهی افزایش پیدا می کنند.

 

نام این ماهی نایف یا همان چاقو ماهی است . علت نام گذاری آن هم به این دلیل است که ظاهر و فرم بدنی این ماهی شبیه یک چاقو است و به نواحی تایلند ، هند ، مالزی ، سوماترا و برنئو تعلق دارد.ماهی نایف فوق العاده متجاوزه و دارای خلق و خوی وحشی است . بدن این ماهی دارای نقش و نگار های زیبایی هست و فقط رنگ توسی این ماهی به ایران وارد شده که از گونه های دیگر هم کم خطرتر و دارای نگهداری آسانتر می باشد . ولی در کل دارای رنگ های نوع های دیگری هم دارند که تاکنون 7 نوع از آنها شناسایی شده اند . حداکثر اندازه50  سانتی متر است. این ماهی همه چیز خوار هست و هر چیز رو به سادگی می بلعد ولی در غذا خوردن کمی سختگیر هستند غذاهای زنده را دوست دارد و می توان با مرور زمان این مسئله رو بر طرف کرد .

دندان های تیزی دارد و دارای دو فک بالا و پایینی هست . هم در فک پایینی و هم در فک بالایی 2 دندان نیش دارد و در کل 12 دندان دارد . (درغذا خوردن فوق العاده بی میل هستند ). با وجود اینکه ماهیان خشنی هستند ، فوق العاده خجالتی اند و از نور فراری اند و فقط شبها در آکواریوم جنب و جوش دارند . برای همین شما باید همیشه یک مخفی گاه درست کنید تا نایفتان در روز در آن مخفی شود . یکی از نکات جالب این ماهی این است که هم می تواند به جلو و هم به عقب شنا کند . دارای استخوان های غضروفی مانند بسیار نرم است که در کمترن فضا قادر است چرخش 360 درجه داشته باشد . این ماهی با سیکلید گور خری شدیدا مشکل دارد ، به طوری که ممکن است همدیگر را تلف کنند.پس از نگه داشتن این ماهی با سیکلید گوره خری  جدا پرهیز کنید . در طبیعت گاه تا اندازه ی ۱ متری هم دیده شده اند ولی در آکواریوم بعید است حتا به سانتی متر برسند . سن بلوغ این ماهی در حدود ۱۳ تا ۱۶ ماهگی است و تا ۵ سال هم عمر مفید خواهند داشت. آنها در سن بلوغ تقریبا ۳۰ سانتی متر میشوند . ( اگر از نوزادی در آکواریوم حضور داشته اند  ) بعد از آن نایف ها باید به صورت تکی یا به صورت جفتی نگهداری شوند . ( فقط ۱ جفت داشته باشید ). نایف های نر اصلا تحمل یکدیگر ندارند و به همین دلیل باید آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید . برای داشتن یک جفت نایف خوب باید کل آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید . هنگام جفت گیری نایف نر به صورت مورب در کنار نایف ماده حرکت می کند . و پس از آن آنها در مکان تاریکی که ساخته اید تخم ریزی خواهند کرد . هر نایف ماده قادر است بیش از ۱۰۰۰ تخم بگذارد . تخم ها بعد از ۷ تا ۸ روز به لارو تبدیل میشوند . لاروهای نایف فوق العاده ضعیفند و بعد از ۳ روز که از تخم در آمده اند ، شما باید آنها را با به خوبی تغذیه کنید تا تلف نشوند . تشخیص نر و ماده بودن نایف ها هم در نوع خود مشکل است ولی نر ها معمولا کشیده تر و دراز تر هستند و در خالهای و لبه های روی بدن پر رنگ ترند . برای نگهداری هرچه بهتر نایف ، بخاری باید درجه ی ۲۶ را داشته باشد و PH آب هم 6 تا 7 است .
وضعیت آب: اگرچه از آبهای کم اسید آمده اند ولی چاقو ماهی های دلقک به وضعیت بیشتر آب ها عادت می کنند. فقط آبشان را تمیز نگاهدارید. هرچند همیشه آسان نیست چرا که آنها خیلی پرخورند.
عده ای از آکواریوم دارها به چاقو ماهی های دلقک بخاطر شکل عجیب یا شنای ماهرانه شان توجه نشان می دهند. این ماهی حتی عقب عقب هم شنا می کند. دیگران بخاطر اشتهای فراوانشان آنها را دوست دارند. چون چاقو ماهیها می پرند پس باید پوشش مناسبی روی آکواریومتان قرار دهید. حتی روی سرپوش آن وزنه یا هر چیز سنگین و مشابهی هم بگذارید. در غیر این صورت، با یک ضربه سرپوش را کنار می زنند. یکی از مواقعی که ممکن است بپرند، زمانی است که شما چراغ را روشن می کنید. پوششی از گیاهان غوطه ور در آب می تواند به شما کمک کند. گیاهان، شهامت پریدن را از دلقک می گیرند و شدت نور را هم تعدیل می کنند. چاقو ماهی های دلقک، تانک های نیمه تاریک را ترجیح می دهند. آنها در روشنایی کم شروع به گشت زنی می کنند. تغذیه اگر نمی توانید غذاهای زنده برای این ماهی ها فراهم کنید، اصلاَ فکر نگهداری از آنها را از سرتان بیرون کنید. ماهی های گوپی - گلدفیش ها و کرم های سیاه کالیفرنیا برای شروع بهتر هستند. چاقو ماهی های دلقک وقتی بزرگتر شدند عادت به خوردن پلانگتون و کریل هم می کنند. از غذاهای مختلف استفاده کنید برای اینکه آنها بتوانند به تنوع غذایی عادت کنند. شما می توانید چاقو ماهی دلقک خود را با ماهی های هم سایزش نگهدارید ولی نه با سیچلایدهای مهاجم آمریکایی. اگر آنها را با سیچلایدها قرار دهید باید انتظار جنگ و دعوای زیادی برای کسب قلمرو را داشته باشید. در واقع چاقو ماهی ها به اسکارهایی خیلی بزرگتر از خودشان حمله می کنند. این کار را شبانه انجام می دهند. زمانیکه چراغ ها خاموش است.
گیاهان: گیاهان علف مانند برایشان قرار دهید مثل Vallisneria یا Sagittarius تا احساس کنند در موطن اصلی شان هستند. حتی گیاهان پلاستیکی هم به موضوع کمک می کنند. چاقو ماهی دلقک، گیاهان و شنها را وامی گذارد برخلاف خیلی از ماهی های بزرگ.آنها مکان هایی شبه غار را برای مخفی شدن احتیاج دارند. آنها دوست دارند در طول روز دور از نور باشند. چاقو ماهی های دلقک مکان های تاریکرا برای اختفا به ویژه هنگامی که کوچک هستند، نیاز دارند. مردمک چشم چاقو ماهی های دلقک، هرچه بزرگتر می شوند به سفیدی می گراید طوری که ممکن است کور به نظر برسند. نگران نشوید، آنها کور نشده اند. یک گلدفیش برایشان بیندازید. آنگاه آنها به شما ثابت خواهند کرد که کور نیستند. آنها همچنین می توانند در تاریکی هم غذایشان را پیدا کنند .هنگام هرگونه معالجه ای، با دقت این کار را انجام دهید. پوست حساس چاقو ماهی دلقک او را برای مرگ مستعد کرده است. چاقو ماهی دلقک آب تمیز را دوست دارد. به او زیاد غذا ندهید. آبشان را بصورت هفتگی یا حتی بیشتر عوض کنید.