javahermarket

دیسکاس - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
دیسکاس
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۸٦  
دیسکاس

 

(شاه ماهی آکواریوم)

 

 

 

نام گروه ماهیان : cichlid
نام خانواده: دیسکا س
نام ماهیان : دیسکاس (رنگهای مختلف)
طول حداکثر: 15 سانتی متر
سطح شنا: تمام سطوح آب
مکانهای جاگیری : میان گیاهان آبزی
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگار با تمام ماهیان آکواریومی تغذیه: غذای زنده
خصوصیات فیزیکی وشیمیایی : دما 27درجه سانتی گراد - سختی آب 3 درجه -
PH= 6.5
دشواری نگهداری: گروه 4
رفتار و نوع تولید مثل : تخم گذار، این ماهیها آرام ، بسیار زیبا و خوش اندام هستند، تکثیر و نگهداری آنها نیازمند آکواریوم بزرگ، آب زلال سبک، استفاده از غذای زنده و صرف وقت کافی برای مراقبت ار آنها می باشد. خصوصیت منحصر به فرد آنها تغذیه بچه ماهیان در دو هفته اول زندگی از ترشحات روی پوست والدین می باشد.

 

ماهِی دِیسکوس قهوه اِی:

 

اندازه اِین زِیر گونه که بومی برزِیل است تا 12 ِیا 15 سانتِیمتر می رسد .از نظر تکثِیر در آکوآریوم بهترِین نوع دِیسکوس می باشد ولِی از نظر زِیباِیِی و رنگ آمیزی از دِیگر انواع دِیسکوس کم ارزشتر است .باله مخرجِی ماهِی نر در مجاورت باله دمی نوک تِیز تر از باله مخرجِی ماهِی ماده است .درجه حرارت مناسب براِی تخمرِیزِی آن 24 تا 29 درجه سانتِیگراد و پ – هاش مناسب 6/6 تا 6 است.

 

ماهِی دِیسکوس سبز و آبی :

 

نگهدارِی انواع ماهی ها ی دِیسکوس سبز و آبِی در آکوآریومها مشکل است زِیرا براِی نگهدارِی و تکثِیر آنها شرایط خاصِی از نظر ترکِیب شِیمیایی و خصوصیات فِیزِیکِی آب لازم است .اِین ماهی ها همچنِین در برابر بسِیارِی از بِیمارِیها مقاومت ندارند .در هر صورت امکان پرورش بچه ماهی ها تا حد بلوغ وجود دارد ولِی بسِیار مشکل است .نوزادها به مدت چند روز از ترشحات روِی بدن والدِین تغذِیه می نماِیند ولِی بعدا شروع به خوردن انواع پلانکتونها می کنند .اگر ماهی های مولد اِین ماده غذایی را بر روِی بدن ترشح ننماِیند نوزادها همگِی خواهند مرد .

 

راه اندازی آکواریوم مخصوص دیسکاس:

 

برای نگهداری ماهی دیسکاس از نوع آکواریوم شیشه ای می توان استفاده کرد.

 

معمولا نسبت25 لیتر برای هر ماهی حداقل نسبت برای نگهداری این نوع ماهی می باشد.

 

البته نسبتی که در بالا ذکر شده است به ابعاد ماهی و عوامل مختلفی بستگی دارد . این نسبت معمولا یک نسبت حداقل است.

 

مهمترین نکته ای که برای نگهداری دیسکاس باید رعایت شود شرایط خاص آب داخل آکواریوم می باشد.

 

1.آبی که برای نگهداری دیسکاس استفاده می شود باید کاملا شفاف و تمیز باشد.

 

2. دمای آب باید ثابت و بین اعداد ۲۷ تا ۳۲ باشد.

 

 3. سختی آب باید ۳ و یا کمتر از آن باشد.

 

 4.پ-اچ  آب باید بین اعداد ۶ تا ۷ باشد .

 

 ۵. آب فاقد نیترات و نیتریت باشد .

 

6. آب فاقد هرگونه کلر باشد.

 

شفافیت و تمیزی آب :

 

مسلما همه ما هی ها در آبی شفاف و تمیز سالم تر زندگی خواهند کرد. با توجه به اینکه اکثرا برای آب گیری آکواریوم از آب شهری استفاده می شود آب شفافیت و تمیزی لازم را دارد. اما عدم رعایت مواردی مانند عدم شستشوی دقیق شن های کف آکواریوم معمولا شفافیت آب را در هنگام اب گیری آکواریوم از بین می برد. بنابراین شستشوی دقیق شن های تزیینی کف آکواریوم قبل از استفاده و ریختن در کف آکواریوم این مشکل را ۱۰۰ درصد حل می کند.

 

مسلما آب داخل آکواریوم باید همیشه تمیز و شفاف  بماند . برای این کار می توانیم از انواع  واقسام فیلتر ها ی مخصوص این کار استفاده نماییم .

 

معمولا در تمامی آکواریوم ها از ۲ عدد فیلتر زیر شنی و یک یا ۲ عدد فیلتر برقی برای اینکار می توان استفاده کرد. برای آکواریوم های نگهداری دیسکاس بهتر است که از فیلترهایی دیگر مانند فیلترهای خارج آکواریوم نیز استفاده شود.

 

دمای آب :

 

برای ثابت نگهداشتن دمای آب از بخاری های داخل آب استفاده می شود که نوع اتوماتیک آن با توانایی ۲۵۰ و یا ۳۰۰ وات بسیار مناسب است. بهتر است بعد از آب گیری آکواریوم بخاری را نصب کرده و دمای آن را بر روی ۳۰ درجه بگذاریم تا آب به دمای لازم برسد

 

سختی آب :آب مورد استفاده برای نگهداری دیسکاس ها باید سختی کمی داشته باشند. برای اندازه گیری سختی آب از یک کیت تست سختی آب استفاده می کنیم که معمولا کیت Tetra مرغوب تر و رایج تر است .

 

سختی آب همانگونه که در بالا ذکر شد برای دیسکاس ها باید ۳ و یا کمتر از آن باشد. برای پایین آوردن سختی آب می توان آب را به مدت حداقل 10 روز  در یک دبه پلاستیکی نگه داری کنید.

 

PH آب :

 

مطالعات نشان داده است که گونه های طبیعی دیسکاس ها در آب هایی با PH بین ۶ تا ۷ زندگی می کنند. برای تست PH آب می توان از یک نوار مخصوص تعیین PH  و یا نوع قطره ای آن و یا نوع الکتریکی آن استفاده نمود.

 

نیترات و نیتریت:

 

این دو ماده بی شک سمی ترین و خطرناک ترین ماده برای دیسکاس ها هستند . بنابراین کنترل میزان نیترات و نیتریت آب در فواصل زمانی معیین بسیار ضروریست. از آنجا که این ۲ نوع ماده اکثرا در اثر فضولات ماهی ها به وجود می آیند بنابراین امکان وجود داشتن آنها  در آب تازه بسیار کم است و کنترل آن در مراحل نگهداری آکواریوم بسیار لازم است. برای تعیین نیترات و نیتریت آب از کیت تست نیترات و نیتریت Tetra که بسیار متداول است استفاده می کنیم.

 

کلر :

 

به دلیل استفاده از آب شهری مساما گاز کلر در داخل آن وجود دارد که صدمات جدی را به ماهی وارد میکند. برای از بین بردن این گاز در مرحله آب گیری آکواریوم یا از محلول های ضد کلر موجود در بازار استفاده می کنیم و یا آکواریوم را آب گیری کرده و ۲۴ ساعت اجازه می دهیم تا هوای زیادی از طریق سنگ های هوا در آن جریان داشته باشد  .

 

استریل آب :

 

برای استریل کردن آب در مرحله نگهداری آکواریوم به خصوص در مورد ماهی های دیسکاس از یک لامپ UV استفاده شود . (با تجربه من ثابت شده که نیازی به این وسیله نیست)

 

آماده نمودن  آکواریوم دیسکاس :

 

بعد از اینکه وسایلی مانند سنگ های هوا و.. در کف آکواریوم قرار دادید آب گیری آکواریوم انجام می شود.برای این کار از آب 10روزه استفاده خواهیم کرد. سعی کنید در هنگامی آب گیری آب را بر روی شیشه های کناری آکواریوم بریزید تا شن های کف پراکنده نشوند.بعد از اینکه آکواریوم را آب گیری کردید بخاری را نصب کنید و دمای آن را بر روی ۲۸-۳۰ درجه بگذارید.پمپ هوا را نیز روشن نمایید.فیلترهای درون آب را نیز روشن نمایید. بعد از ۲۴ ساعت آب آکواریوم آماده است.اما نکته مهم تکمیل چرخه آکواریوم و چرخه مربوط به سیکل ازت می باشد. معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ روز این چرخه تکمیل خواهد شد. بهتر است در طول این مدت از ماهی های ارزان قیمتی مانند زبرا در درون آکواریوم تا تکمیل چرخه مورد نظر استفاده شود. بعد از تکمیل چرخه آکواریوم می تواندپذیرای دیسکاس باشد.

خوبه؟

این چی؟ 

 

عزیزان نظر بدهید.