javahermarket

عشقم دیسکاسه - (دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی
 
 

(دیسکاس(وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی

به دنیای زیر آب خوش آمدید.سکوت وآرامش بهترین هدیه این دنیا
 
عشقم دیسکاسه
ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۸٦  

انتخاب دیسکاس:

 

دیسکاس ها دارای رنگ های گوناگون می باشند که هرکدام زیبایی مخصوص به خود را دارند.

 

متاسفانه تشخیص نر و ماده این نوع در دوران قبل از بلوغ هنوز هم به سختی انجام می شود.اما مواردی چند وجود دارد که شاید به وسیله آنها بتوان تا حدی و نه به طور ۱۰۰ درصد نر و ماده دیسکاس را در دوران قبل از بلوغ تشخیص داد.

 

اولین مورد شکل ظاهری کله دیسکاس ها می باشد. معمولا دیسکاس های نر دارای یک شکستگی کوچک بر روی پیشانی خود هستند. در حالی که در دیسکاس های ماده اکثرا پیشانی بدون شکستگی و دارای سطحی صاف است.

 

از طرفی شکل  ماده ها معمولا دایره ای تر و شکل نرها کشیده تر  و بلندتر است.

 

به هر حال مطمئن ترین روش تشخیص شناخت از روی شکل دستگاه تناسلی ست که فقط در دوران بعد از بلوغ میسر است.

 

نکات دیگر:

 

1. دقت کنید که ماهی به حرکات دست شما عکس العمل نشان دهد.

 

۲. بدن ماهی دارای زخم و هیچ نوع لکه غیر عادی رنگی نباشد .

 

۳. رنگ ماهی تیره نباشد.

 

۴. چشمهای ماهی کدر و یا برجسته  نباشند .

 

5-ماهی با سر رو به پایین شنا نکند .

 

۶.باله ها و دم ماهی پوسیده و یا دارای لکه های سفید نباشد.

 

۷. تنفس ماهی بسیار بالا و یا بسیار پایین نباشد.در صورتی که حتی یک ماهی درون مخزن دارای تنفس بالایی بو د و یا با یک آبشش تنفس میکرد از خرید دیسکاس در آن مخزن منصرف شوید.

 

۸. ماهی باله ها ی بالایی و پایینی خود را باز کرده باشد .

 

۹. ماهی از جانب ماهی های دیگر مورد حمله قرار نگیرد.

 

۱۰. شکم ماهی فرورفته نباشد ( مثل اینکه با انگشت داخل خمیر فشار داده شود و نقش فرورفتگی آن بماند)

 

۱۱. ماهی در یک گوشه آکواریوم ساکن و بی حرکت نباشد.

 

۱۲.مدفوع دیسکاس شفاف نباشد.

 

۱۳.پیشانی ماهی تقریبا به اندازه چشمها باشد

 

۱۴. دیسکاس ها سرما نخورده باشند. برای این کار درجه مخزن را چک کنید . این درجه باید بین ۲۸ تا ۳۲ درجه باشد.

 

۱۵.ماهی لرزش نداشته باشد و مرتبا به عقب و جلو حرکت نکند.

 

و ....

 

به توصیه های فروشندگان نیز به هیچ عنوان اعتماد نکنید .

 

 

 جابه جایی ماهی به درون آکواریوم:

 

برای انتقال ماهی ها به درون آکواریوم باید مواردی رعایت شود که در صورت عدم رعایت این موارد صدمات جدی به ماهی وارد می گردد که در مواردی باعث مرگ ماهی می شود.

 

اگر ماهی خریداری شده درون کیسه پلاستیکی ست .درب آن را خوب محکم کنید و لایه بیرونی کیسه را خوب بشویید. حال کیسه محتوی ماهی ها را درون آب آکواریوم قرار دهید . اجازه دهید تا حداقل ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بگذرد تا دمای آب موجود در کیسه با دمای آب آکواریوم برابر شود.

 

حال درب کیسه را باز کرده و  ۱ لیوان از آب داخل کیسه را برداشته و دور بریزید. ۵ دقیقه منتظر بمانید و در این ۵ دقیقه کیسه را مجددا درون آب آکواریوم غوطه ور کنید.

 

این کار برای این است که شرایط شیمیایی آب داخل کیسه و آب درون آکواریوم فرق می کند و با این کار به طور تدریجی ماهی به شرایط شیمیایی آب درون آکواریوم عادت می کند.

 

مراحل بال را چندین بار تکرار کنید و هر دفعه با تعداد لیوان آب بیشتر.

 

در انتها و به آرامی ماهی ها را با تور گرفته و در داخل آکواریوم رها کنید. کیسه و آب محتوی آن را نیز دور بریزید.

 

دقت کنید که تور ماهیگیری خود را پس از استفاده درون محلول غلیظ آب نمک و یا متیلن بلو تا استفاده بعدی قرار دهید.

 

نگهداری دیسکاس:

 

دیسکاس ها تقریبا می توانند به مدت ده سال زندگی کنند البته در شرایطی مطلوب که در قسمت های بعدی ذکر می شود . اکثر مردم در نگهداری این ماهی با شکست مواجه می شوند آن هم به علت رعایت نکردن شرایط مخصوص این ماهی است .

 

آب:کیفیت آب در این نوع ماهی بسیار مهم است طوری که شکست و یا پیروزی شما در نگهداری این ماهی بیشتر به این آیتم بستگی دارد . تمام گونه های دیسکاس ها نیاز به آبی با پی هاش بین ۶ و ۷ نیاز دارند .

 

آکواریم:

 

کمترین سایز برای نگهداری این ماهی ۲۰ لیتر برای هر عدد می باشد البته برای دیسکاس های بزرگ و یا متوسط و مقدار ۳۰ لیتر برای هر دیسکاس خیلی بزرگ نیاز است. 

 

فیلتراسیون:

 

بهترین انتخاب برای فیلتر کردن آکواریم دیسکاس فیلترهای بیولوژیکی است که تمام آیتم های آب را در حد نرمال نگه می دارد. البته به دلیل گرانی این فیلتر ها می توان از فیلترهای اسفنجی همراه با فیلترهای کفی همزمان با هم استفاده کرد البته تعویض ۲۰ درصد آب در هفته برای این مواقع ضروری می باشد.

 

نور:

 

نور به جزء گیاهان برای رشد هر چه بهتر دیسکاس ها نیاز است . البته دیسکاس ها به نور شدید یا زیاد علاقه ای ندارند و برای آنها استرس آور است . دیسکاس ها نور نزدیک به تاریک را دوست دارند.

 

دمای آب:

 

انواع مختلف دیسکاس ها در دمای بالاتر از 27درجه سانتی گراد زندگی می کنند و بهترین دما برای آنها 29تا31درجه سانتی گراد می باشد این دما باعث می شود که سوخت ساز بدن سرعت بیشتری داشته باشد(رشد ماهی بالا می رود و استرس ماهی بسیار پایین می آید) و نیز جلوگیری از رشد انگلها می کند و همچنین باعث می شود که ترکیبات آب زودتر حل شوند . 

 

گیاهان و دکور:

 

در حیات وحش دیسکاس ها در مناطقی که دارای چوب های شناور در آب هست زندگی می کنند و نیز در آب های نسبتا اسیدی . بهترین گزینه برای دکور آکواریم دیسکاس انتخاب ریشه و چوب های پوکیده و کاملا پوسیده توسط آب می باشد که روی آب شناور باشند زیرا دیسکاس ها در زیر آنها می توانند مخفی شوند. گیاهانی که می توان در آکواریم دیسکاس ها نگهداری کرد باید گیاهانی باشند که بتوانند در نور کم ، دماهای بالا و نیز آب های اسیدی رشد کنند مانند کریپتون که بهترین گزینه می باشد. 

 

آکواریم دیسکاس از نظر تعداد ماهی :

 

 دیسکاس ها ماهی هایی اجتماعی هستند و باید آنها را در تعداد بیشتر نگهداری کرد . در مورد همزیستی دیسکاس ها با دیگر ماهی باید بگویم که بهتر است در آکواریم دیسکاس ها فقط از چند عدد کوریدوراس استفاده کرد و هیچ نوع ماهی دیگری را با آنها همزیست نکنید زیرا دیسکاس ها ماهی های بسیار خجالتی هستند و هنگام غذا خوردن از دیگر ماهی ها عقب می افتند و نمی توانند به راحتی تغزیه کنند البته اگر خواسته باشید دیسکاس ها را با دیگر ماهی همزیست کنید می توانید آنها را با آنجل نگهداری کنید.

 

 

تغذیه دیسکاس:

 

1.بهترین گزینه برای تمام ماهیان  بخصوص دیسکس کرم قرمز منجمد می باشد.

 

2. دل خرد شده

 

3.اسفناج آب پز شده

 

4.غذاهای خشک تترا که بهترین نوع می باشند.

 

5.برای تقویت رنگ دیسکاس می توانید از تترامین و تترابیتس استفاده کنید.

 

 

جفتگیری:

 

 دیسکاسها در انتخواب جفت خیلی حساسند اونها خودشون جفت رو

 

انتخاب می کنند برای اینکار باید شما یک تانک پر از دیسکاس داشته باشید تا جفت ها

 

همدیگرو انتخواب کنن.نکته جالبی که در مورد دیسکاسها وجود داره و اونهارو شاخص کرده وفاداریشونه  دیسکاسها وقتی جفت انتخواب می کنند تا آخر عمر با هم هستند و با ماهی دیگه ای جفت نمیشن .

 

 

تولید مثل دیسکاس:

 

در ابتدا باید اشاره شود به اینکه اکثرا به اشتباه بعد از تخمریزی والدین را از تخم ها جدا می کنند ،در صورتی که لاروهای دیسکاس تا یک هفته از ترشحات بدن والدین تغذیه می کنند و بعد می توان از آرتمیای زنده برای تغذیه آنها استفاده کرد.برای تخمریزی باید یک جفت خوب که انتخاب شده باشند را در آکواریمی جدا قرار دهید و در داخل آن یک سنگ صاف و سیقلی را به صورت شیبدار از قبل  قرار دهید بعد از مدتی آنها شروع به تمیز کردن سنگ می کنند و در همانجا تخمریزی می کنند دمای آب حتما باید در ۲۸ درجه ثابت باشد پی هاش آب نیز باید ۶ تا ۶.۳ باشد و اکسیژن دهی به آکواریم باید کاملا مفید باشد . بعد از تبدیل تخم ها به لارو تا سه روز غذای لاروها از کیسه زرده آنها تامین می شود سپس به بدن والدین می چسبند و از ترشحات پوست والدین تغذیه می کنند بعد از یک هفته می توان به آنها آرتمیای تازه هچ شده، داد . سپس می توان والدین را از لاروها جدا کرد.تعویض ۲۵ درصد آب لاروها در هر دو روز سلامت لاروها را تضمین می کند.

صحبت تکراری:نظربدین