دیسکاس

دیسکاس

 

(شاه ماهی آکواریوم)

 

 

 

نام گروه ماهیان : cichlid
نام خانواده: دیسکا س
نام ماهیان : دیسکاس (رنگهای مختلف)
طول حداکثر: 15 سانتی متر
سطح شنا: تمام سطوح آب
مکانهای جاگیری : میان گیاهان آبزی
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگار با تمام ماهیان آکواریومی تغذیه: غذای زنده
خصوصیات فیزیکی وشیمیایی : دما 27درجه سانتی گراد - سختی آب 3 درجه -
PH= 6.5
دشواری نگهداری: گروه 4
رفتار و نوع تولید مثل : تخم گذار، این ماهیها آرام ، بسیار زیبا و خوش اندام هستند، تکثیر و نگهداری آنها نیازمند آکواریوم بزرگ، آب زلال سبک، استفاده از غذای زنده و صرف وقت کافی برای مراقبت ار آنها می باشد. خصوصیت منحصر به فرد آنها تغذیه بچه ماهیان در دو هفته اول زندگی از ترشحات روی پوست والدین می باشد.

 

ماهِی دِیسکوس قهوه اِی:

 

اندازه اِین زِیر گونه که بومی برزِیل است تا 12 ِیا 15 سانتِیمتر می رسد .از نظر تکثِیر در آکوآریوم بهترِین نوع دِیسکوس می باشد ولِی از نظر زِیباِیِی و رنگ آمیزی از دِیگر انواع دِیسکوس کم ارزشتر است .باله مخرجِی ماهِی نر در مجاورت باله دمی نوک تِیز تر از باله مخرجِی ماهِی ماده است .درجه حرارت مناسب براِی تخمرِیزِی آن 24 تا 29 درجه سانتِیگراد و پ – هاش مناسب 6/6 تا 6 است.

 

ماهِی دِیسکوس سبز و آبی :

 

نگهدارِی انواع ماهی ها ی دِیسکوس سبز و آبِی در آکوآریومها مشکل است زِیرا براِی نگهدارِی و تکثِیر آنها شرایط خاصِی از نظر ترکِیب شِیمیایی و خصوصیات فِیزِیکِی آب لازم است .اِین ماهی ها همچنِین در برابر بسِیارِی از بِیمارِیها مقاومت ندارند .در هر صورت امکان پرورش بچه ماهی ها تا حد بلوغ وجود دارد ولِی بسِیار مشکل است .نوزادها به مدت چند روز از ترشحات روِی بدن والدِین تغذِیه می نماِیند ولِی بعدا شروع به خوردن انواع پلانکتونها می کنند .اگر ماهی های مولد اِین ماده غذایی را بر روِی بدن ترشح ننماِیند نوزادها همگِی خواهند مرد .

 

راه اندازی آکواریوم مخصوص دیسکاس:

 

برای نگهداری ماهی دیسکاس از نوع آکواریوم شیشه ای می توان استفاده کرد.

 

معمولا نسبت25 لیتر برای هر ماهی حداقل نسبت برای نگهداری این نوع ماهی می باشد.

 

البته نسبتی که در بالا ذکر شده است به ابعاد ماهی و عوامل مختلفیبستگی دارد . این نسبت معمولا یک نسبت حداقل است.

 

مهمترین نکته ای که برای نگهداری دیسکاس باید رعایت شود شرایط خاص آبداخل آکواریوم می باشد.

 

1.آبی که برای نگهداری دیسکاس استفاده می شود باید کاملا شفاف و تمیز باشد.

 

2.دمای آب باید ثابت و بین اعداد ۲۷ تا ۳۲ باشد.

 

 3. سختی آب باید ۳ و یا کمتر از آن باشد.

 

 4.پ-اچ  آب باید بین اعداد ۶ تا ۷ باشد .

 

 ۵. آب فاقد نیترات و نیتریت باشد .

 

6. آب فاقد هرگونه کلر باشد.

 

شفافیت و تمیزی آب:

 

مسلما همه ما هی ها در آبی شفاف وتمیز سالم تر زندگی خواهند کرد. با توجه به اینکه اکثرا برای آب گیری آکواریوم ازآب شهری استفاده می شود آب شفافیت و تمیزی لازم را دارد. اما عدم رعایت مواردیمانند عدم شستشوی دقیق شن های کف آکواریوم معمولا شفافیت آب را در هنگام اب گیریآکواریوم از بین می برد. بنابراین شستشوی دقیق شن های تزیینی کف آکواریوم قبل ازاستفاده و ریختن در کف آکواریوم این مشکل را ۱۰۰ درصد حل می کند.

 

مسلما آب داخل آکواریوم باید همیشه تمیز و شفاف  بماند . برای این کار می توانیم از انواع  واقسام فیلتر ها ی مخصوص این کار استفاده نماییم .

 

معمولا در تمامی آکواریوم ها از ۲ عدد فیلتر زیر شنیو یک یا ۲ عدد فیلتر برقی برای اینکار می توان استفاده کرد. برای آکواریوم هاینگهداری دیسکاس بهتر است که از فیلترهایی دیگر مانند فیلترهای خارج آکواریوم نیزاستفاده شود.

 

دمای آب:

 

برای ثابت نگهداشتن دمای آب از بخاری های داخل آباستفاده می شود که نوع اتوماتیک آن با توانایی ۲۵۰ و یا ۳۰۰ وات بسیار مناسب است. بهتر است بعد از آب گیری آکواریوم بخاری را نصب کرده و دمای آن را بر روی ۳۰ درجهبگذاریم تا آب به دمای لازم برسد

 

سختی آب:آب مورد استفاده برای نگهداری دیسکاس ها باید سختی کمیداشته باشند. برای اندازه گیری سختی آب از یک کیت تست سختی آب استفاده می کنیم کهمعمولا کیت Tetra مرغوب تر و رایج تر است .

 

سختی آب همانگونه که در بالا ذکر شد برای دیسکاس ها باید۳و یا کمتر از آن باشد. برای پایین آوردن سختی آب می توان آب را به مدت حداقل 10 روز  در یک دبه پلاستیکی نگه داری کنید.

 

PH آب:

 

مطالعات نشان داده است که گونه های طبیعی دیسکاس ها درآب هایی با PH بین ۶ تا ۷ زندگی می کنند. برای تست PH آب می توان از یک نوار مخصوصتعیین PH  و یا نوع قطره ای آن و یا نوع الکتریکی آن استفاده نمود.

 

نیترات ونیتریت:

 

این دو ماده بی شک سمی ترین و خطرناک ترین ماده برایدیسکاس ها هستند . بنابراین کنترل میزان نیترات و نیتریت آب در فواصل زمانی معیینبسیار ضروریست. از آنجا که این ۲ نوع ماده اکثرا در اثر فضولات ماهی ها به وجود میآیند بنابراین امکان وجود داشتن آنها  در آب تازه بسیار کم است و کنترل آن در مراحلنگهداری آکواریوم بسیار لازم است. برای تعیین نیترات و نیتریت آب از کیت تست نیتراتو نیتریت Tetra که بسیار متداول است استفاده می کنیم.

 

کلر:

 

به دلیل استفاده از آب شهری مساما گاز کلر در داخل آنوجود دارد که صدمات جدی را به ماهی وارد میکند. برای از بین بردن این گاز در مرحله

/ 10 نظر / 134 بازدید
ابوالفضل

با عرض سلام و تسلیت سالروز شهادت حضرت امام حسین (ع) و اصحابش خدمت شما بزرگوار و خانواده محترمتان. من هميشه به آکواريوم علاقه داشته ام ولی بدليل آنکه آگاهی لازم را ندارم نمی توانم ماهی نگه دارم و يا... خوشحالم که در هنر نمايی قلم توانايت اين آگاهی نصيبم می شود. ممنون ايام به کام و موفق باشيد.

پوريا

خيله خوب شده.موفق باشيد.

با سلام .خوب شده براتون آرزونی موفقيت دارم.ولی سعی کنيد مطالب را گسترش بديد.در پناه يزدان آقا امام حسين (ع) باشيد.

سهيل

طراحی وب لاگ عالی است.

احمد

با آرزوی موفقيت برای شما وبلاگتون عاليه

کمیته‌ی پی‌جوی آزادی دانشجویان دربند

به رغم گذشت بیش از 40 روز از بازداشت دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب هنوز از وضعیت نادر احسنی، سعید حبیبی، علی کلایی، مجید اشرف نژاد و پیمان پیران هیچ اطلاعی در دست نیست. آنان تا کنون هیچ تماس تلفنی با خانواده ی خود نداشته اند. همچنین مهدی اله یاری 1 ماه است که با خانواده ی خود تماس تلفنی نداشته است. کمیته ی پی جوی آزادی دانشجویان دربند نگرانی خود را از وضعیت این دانشجویان اعلام می دارد و تمامی افراد و سازمان های پیگیر آزادی دانشجویان را به لزوم توجه خاص به وضعیت آنان فرا می خواند ------------ برای حمایت از ما تنها کافیست لینک ما را در وبلاگ خود بگذارید

محمد هادی

دوباره سلام یه انتقاد از سایت عالیت دارم اینکه عکس ها غیر قابل ذخيرند .ادم همه زيبايي ها را واسه خودش نگه نميداره[گریه][گریه][گریه][گریه][گل][گل][گل][شوخی][شوخی]

محمد هادی

دوباره سلام یه انتقاد از سایت عالیت دارم اینکه عکس ها غیر قابل ذخيرند .ادم همه زيبايي ها را واسه خودش نگه نميداره[گریه][گریه][گریه][گریه][گل][گل][گل][شوخی][شوخی]

سهیل

با سلام و خسته نباشید و تشکر فراوان از مطالب مفید و عالی. من در اکواریومم یک سری موجودات ریز سفید رنگی وجود دارند که هر کاری کردم از بین نرفته اند( اب کاملا عوض کردم و شن را عوض نمک به آب اضافه کردم و ...) ولی متاسفانه از بین نرفتند این موجودات ریز سیفد رنگ بوده و هم در اب و هم بیرون از آب روی شیشه حرکت می کنند و به اندازه نوک سوزن می باشند.ایا شما راه حلی برای از بین بردن این موجودات دارید؟

حسین

خواهان لینک در این وبلاگم