ماهی گوپی

گوپی: 

 گوپی ها از وابستگان مولی ها، پلاتی ها و دم شمشیری ها هستند که نام خانوادهاین گونه Poeciliidae می باشد. همه آنها زنده زا هستند به این معنی که بچه زا میباشند. این ماهیها      گونه هایی هستند که بین آنها سازگاری وجود دارد. بنابر این شمامی توانید آنها را در کنار هم بدون هیچ خطری نگهداری کنید.

اندازه اِین ماهِی که بومی ونزوئلا ، ترینِیداد ، شمال برزِیل و گِینه است در ماده ها به 6 و در نرها به 3 سانتِیمتر می رسد .بدون شک ِیکِی از معروفترِین ماهی ها اِین خانواده می باشد .ماهی های نر داراِی رنگهاِی متنوع زِیبا بوده و باله هاِی پشتِی و مخرجِی آنها داراِی اشکال گوناگون می باشد .از اِین ماهِی نِیز مانند گامبوزِیا و ماهِی پشه خوار کوتوله، براِی کنترل تخم و نوزاد حشرات استفاده می شود .در آکوآریومها بسِیار مقاوم بوده و تغذِیه و تکثِیر آنها نسبتا آسان است .اِین ماهی ها هِیچگونه مزاحمتِی براِی ساِیر ماهی ها آکوآریوم اِیجاد نمی نماِیند .

برای نگهداری ازماهی گوپی توصیه می شود آکواریومی کوچک با حجم 40 لیتر همراه با مقدار زیادی گیاهآکواریومی نظیر java Fern و java Moss استفاده شود. گیاهان فوق مقاوم هستند و میتوانند ترکیبات آب سخت را که برای گوپی ها مطلوب است تحمل کنند.
ماهی گوپی معمولا PH در محدوده متوسط یعنی 7 (خنثی) را ترجیح می دهد اما می تواند خود را با شرایطیپایین تر تا 6 و در نهایت تا بالای محدوده 7 (نزدیک به 8) وفق دهد و ( اگرچه آنهاآب سخت را به خوبی تحمل می کنند) سختی آب می بایست در حد متوسطی باشد. همچنین درمقابل سختی کم مقاومت نیستند. درجه حرارت محیط نگهداری آنها می بایستی پایین تر از 75 درجه فارنهایت باشد اما می توانند درجه حرارتی مابین 60تا 80 درجه فارنهایت رانیز تحمل کنند.
از گوپی ها استفاده گسترده ای برای کنترل پشه می شود و بهعنوان غذای این ماهی پشه هایی که تهدیدی برای انتقال بیماری مالاریا هستند را میتوان استفاده کرد.
شما می توانید در آکواریوم خانه خود به گوپی ها غذاهای خشکشده، فریزری، لارو قرمز رنگ پشه های ریز، توبی فیکس، میگوی آب شور و همچنین غذاهایآماده که حاوی حجم بالای سبزیجاتی  است، بدهید.هیچگاه به آنها بیشتر از آنچه که در 5دقیقه می توانند بخورند غذاندهید. باقیمانده غذایی که خورده نمی شود تجزیه شده و مخزن را آلوده می کند. اگر بخشی از غذای آنها خورده نشد، آنها را جمع آوری کنید. به گوپی هایتان در وعدههای کمتر مثلا 2 دفعه در طول روز غذا دهید.
ماهی گوپی نرباله های بلندتر با رنگهای جالب توجهی دارد و بقیه خصوصیات ظاهری اش نسبت به مادهکه معمولا بزرگتر است برابری دارد.گوپیها در آبهایی که کیفیت بهتری دارد سالمتر خواهند بود. برنامه غذایی مناسب همراه با آبی که زود به زود تعویض شود محیطیسالم تر را ایجاد می کند. بهترین مقدار تعویض 10 تا 15 درصد آن هر هفته یا 20 تا 25درصد در هفته های بعد توصیه می گردد.
تکثیر گوپی ها خیلی آسان است. در حقیقتتنها چیزی که نیاز است یک نر همراه 2 ماده می باشد. حال ممکن است این سوال در ذهنشما بوجود آید که چرا فقط 1 ماده مورد نیاز نیست؟ این مسئله به این خاطر است کهگوپی های نر بیشتر وقت و نیرویشان را صرف جلب توجه کردن ماده ها می کنند. بنابراینبهتر است که در ازای 1 نر دو ماهی ماده موجود باشد تا ماده ها هر از چند گاهی فرصتاستراحت داشته باشند. .

گوپی نر، گوپی ماده را بارور می کند. به این صورت که ازباله مخرجی اش یا همان منفذ تناسلی استفاده کرده و این کار را انجام می دهد. مادههایی که باردار می باشند معمولا در محیط تاریک ظاهر می شوند و اطراف مخرج و همینطور بدنشان افزایش حجم پیدا می کند.
نرها همواره مواظب ماده ها بوده و در هر فرصت ممکن اسپرم خود را به آنها منتقل نماِیند .اسپرم حاصل از ِیک بار انتقال می تواند تا 6 بار تخمها را بارور نماِید.  ماهِی باردار داراِی منطقه تِیره رنگِی زِیر باله مخرجِی بوده و شکم آن به طور چشمگِیرِی متورم است دوره رشد و نمو جنِینِی معمولا یکماه به طول می انجامد ولِی طبِیعتا در آبهاِی سرد طولانِی تر است تعداد نوزادها در هر بارورِی 30 تا 50 عدد بوده ولِی گاهِی ممکن است دو برابرِیابیشتر باشد .اِین ماهِی در سال 3 ِیا 4 مرتبه بارور می شود .طول نوزادها حدود 3 میلیمتر است و براِی حفاظت از آنها باید آکوآریوم داراِی پوشش گِیاهِی زِیاد بخصوص در کف آن باشد ، زِیرا اِین نوزادها بسرعت توسط والدِین و یا ساِیر ماهی ها خورده می شوند .

 مروزه از طرِیق تکثِیر گزِینشِی نژادهاِی بسِیار زِیبایی از ماهِی گوپِی طبِیعِی به وجود آمده است که مهمترِین آنها ماهِی گوپِی دم خرگوشِی و ماهِی گوپِی پوست مارِی و گوپِی نصفه سِیاه دم قرمز می باشند.

shilat376DE.jpg

 

49.gifحق نگه دارتان49.gif49.gif01.gif

/ 6 نظر / 43 بازدید
فاطمه

باسلام .خوبه .پيام تبريک به مناسبت دهه فجر يادت نره

محمد امین

سلام این مطالب عالی بود می خواستم بپرسم به بچه ماهی گوپی چی بدهم ممنون[لبخند]

محمد

خوب بود[شیطان]

محمد

خوب بود[شیطان]

حسین

سلام و خسته نباشید ببخشید دوست عزیز من 2 تا سوال داشتم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم 1:من 30 عدد گوپی ماده دارم و 5 تا نر ایا این 5 تا نر برای بارور کردن گوپیهای ماده کافیه. 2:ایا میشه گوپیرو با ماهیهای دیگه جفت کرد یا مولی یا پلاتی یا سوارتل فرقی نداره یا مولی با پلاتی ویا...

حسین

[گریه]من چقدر منتظر وابام بمونم اخه[گریه]