حلزون آکواریومی(حلزونها ,تمیز کننده ها یا رفتگران آکواریوم:)

سلام.مطلب جدید در مورد حلزونه53.gif

حلزونها ,تمیز کننده ها یا رفتگران آکواریوم:

oqbmfp.jpg

  در حال حاضر عده زیادی نیز از انواع حلزون ها برای تمیز کردن آکوآریومها استفاده می نمایند .گونه های مختلف حلزون آب شیرِین که برخی از آنها خود از زیباِیی خاصی برخوردار هستند، مورد استفاده قرار می گِیرند .از انواع معروف حلزونها که بِیشتر مورد توجه بوده و برای این منظور به اکثر نقاط دنیا برده شده اند می توان گونه های زیر را نام برد :

حلزون قرمز رامشورن ( Ramshorn ) ِیا Planorbis corneus:

رنگ این حلزون قرمز است و نمونه هایی که دارای رنگ قرمز روشن و صدف سالم بدون شکستگِی ِیا پرِیدگِی هستند مرغوبترِین آنها بحساب می آِیند و تکثِیر و پرورش آنها آسان و عملِی بوده و براِی به دست آوردن نمونه هاِی بهتر باید غذاِی مناسب و فضاِی کافِی در اختِیار آنها قرار گِیرد .آب در اِین حالت باید کمی قلِیایی باشد .حلزونها بسِیار پرخور هستند ، لذا در تکثِیر و پرورش آنها باید غذاِی زِیاد در اختِیارشان قرار داد .بهترِین و مناسبترِین غذا براِی آنها مخلوطِی از اسفناج و کاهو و چاودار پخته با کمی پودر میگو می باشد .از طرف دِیگر اگر غذاِی زِیاد در داخل آکوآریوم محتوِی حلزون ها قرار گِیرد ، آب عملا کثِیف شده و ذرات غذایی معلق در آن باعث خراشِیده شدن صدف حلزونها می شود .بنابراِین در پرورش آنها همواره باید کف آکوآریوم تمیز نگه داشته شود.براِی تمیز کردن آکوآریوم می توان از دافنِی ها استفاده کرد .حلزون قرمز داراِی تخمهاِی مسطح و کهربایی رنگِی است که در اوایل بهار به صورت توده روِی شاخ و برگ گِیاهان و گاهِی بر روِی شِیشه آکوآریوم رِیخته می شوند .بسته به درجه حرارت ، تخم آنها پس از 10 تا 40 روز تبدِیل به نوزاد می شود .در شرایط خوب، حلزونها پس از 6 ماه قابل عرضه به بازار خواهند بود .همه انواع ماهی ها علاقه زِیادِی به خوردن نوزاد حلزونها دارند .بنابراِین در محافظت آنها باید دقت به عمل آِید .اگر نمونه هاِی تِیره رنگ آن با انواع قرمز رنگ آمی زش نماِیند ، نمونه های حاصله از آنها در نسلهاِی متوالِی از بِین خواهند رفت .بنابراِین هنگام تکثِیر آنها باید دقت شود که انواع قرمز رنگ فقط با ِیکدِیگر آمی زش داشته باشند تا نسل هاِی سالم از آنها به وجود آِید .بهترِین محل براِی تکثِیر آنها استخرهاِی باز است که داراِی انواع لاله آبِی باشند .در اِین شرایط حلزون ها تخم خود را از زِیر برگ لاله هاِی آبِی می رِیزند.

2cqjqsx.jpg

حلزون استخرِی Physa:

از اِین جنس گونه هاِی مختلفِی مورد استفاده آکوآریوم دارها قرار می گِیرد .حسن اِین حلزون ها در اِین است که نوزاد آنها داراِی بدنِی نسبتا سخت بوده و فقط برخِی از ماهی ها بزرگ که داراِی آرواره هاِی محکم هستند می توانند آنها را بخورند .تولِید مثل آن بسِیار ساده است .

2zhiamo.jpg

  

حلزون راه راه Marisa rotulaیا رامشورن کلمبِیایی :

قطر اِین حلزون گاهِی تا 5/3 سانتِیمتر می رسد و بهترِین نوع حلزون آمرِیکاِی جنوبِی به حساب می آِید .رنگ صدف آن بسِیار زِیبا می باشد .اِین حلزون نسبتا فعال بوده و گِیاهان داخل آکوآریوم را از بِین نمی برد .بر روِی صدف آن نوارهاِی عاجِی و قهوه اِی رنگ به صورت ِیک در میان قرار دارد .عضله آن پس از خروج از صدف آبِی متماِیل به سفِید است .تخم رِیزِی آن منحصرا در آب گرم و در لبه هاِی آن آنجام می گِیرد .از انواع دِیگر حلزونها می توان حلزون قرمز استرالِیایی و حلزون صدف کاغذِی را نام برد .

5nk9c1.jpg

  

حلزونسیب:

حلزونسیب ساکن نواحی گرمسیری و معتدل است و از بزرگترین حلزون های آب شیرین به شمار میآید.(بهتر بگویم , بزرگ ترین حلزون آب شیرین است.)حلزون سیب در اندازه ها ورنگهای گوناگونی وجود دارد و به همین دلیل از رایج ترین حلزونهای آکوآریومیاست.

باید گفت که برخی از گونه های حلزون سیب (مانند Pomacea canaliculata), گیاهان آبزی دانی را می خورند.در بسیاری از نقاط دنیا به ویژه در شالیزار هایبرنج هندوستان و مزارع گیاه تارو (گوش فیل یا Taro ) ؛ این حیوان یک آفت جدی و مخربمحسوب می شود.حلزون سیب با اینکه نرمتنی آبزی است ؛ شش و آبشش را با هم دارد واندامی که سیفون (Siphon) نامیده می شود برای استفاده از اکسیژن جو در زمانی کهجانور زیر آب است به کار می رود.یکی دیگر از فواید سیفون این است که حلزون میتواند با تنفس زیر آبی خطر شکار شدن خود را توسط پرندگان حلزون خوار کاهشدهد.

از لحاظ آناتومی , در حلزون سیب ؛ آبشش در طرف راست بدن و شش در طرف چپ بدنجای دارد.همچنین این حلزون دارای درپوش صدف یا Shell door است که پس از بستهشدن از تبخیر آب و خشک شدن وی در فصل های خشک جلوگیری می کند و در واقع کمکی استبرای دو زیست بودن این حلزون.همچنین ششهای حلزون سیب در شناوری( buoyancy ) وتنظیم سطح آن نقش دارند.

اگر ششهای پر از هوای این حلزون نبود , جابجایی صدفسنگین این حلزون در زیر آب ناممکن بود و حلزون مانند تکه ای سنگ در بستر برکه تهنشین می شد.

حلزون سیب در زمان خواب تابستانی از طریق تنفس بی هوازی (گلیکولیزبی هوازی) یاAnaerobic glycolysis به متابولیسم خود ادامه می دهد.گزارش شده کهدر جنوب هند گونه ای از حلزون سیب با نام Pila virens تا دوسال می تواند به رکودتابستانه برود.

برخی از نمونه های این حلزون در تابستان حتی تا عمق یک متری همنفوذ می کنند.در حلزونهایی که در مناطق پر غذا و معتدل مانند جنگلهای پر بارانزندگی می کنند دوره بارز رکود تابستانه مشاهده نمی شود.از لحاظ خوراک ؛ حلزونسیب مشکل پسند نیست. هرچه در دسترسش قرار بگیرد می خورد ولی گیاهان نرم و قابلگوارش را ترجیح می دهد.زمانی که در محیط آبی خوراک به اندازه کافی نباشد , حلزون ماآب را رها کرده و با استفاده از ششهای خود , در خشکی به دنبال خوراکمیگردد.

2gxpxf5.jpg

 

زمانی که غذا در سطح آب باشد , حلزون با استراتژی جالبی عمل میکند.
حلزون پاهای خود را جمع کرده و ساختاری قیف مانند می سازد که به آن foot-funnel یا قیف پایی می گویند.وقتی قیف پاهای حلزون پراز مواد معلق شد , حیوان سر خود را راخل قیف کرده و به خوردن غذاهای جمع آوری شده می پردازد. حلزون سیب p.H 7 تا 8 را می پسندد.

آنچه در آبزیدانی که دارای حلزون است مهممی باشد این است که این حلزون ها آب غنی از کلسیم را می پسندند . اگر آب آبزیدانسبک باشد , حلزون سیب نمی تواند پوسته محکمی بسازد. و پوسته اش آسیب دیده و میمیرد.

میانگین اندازه بیشتر نمونه های این خانواده 5/2 سانتی متر است ولی اندازهگونه
Pomacea maculata
به 15 سانتی متر هم میرسد.

2ur80mx.jpg
2mochgm.jpg

 

 

53.gifدر پناه حق باشید53.gif

 

 

/ 12 نظر / 315 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هميشه تنهای زمين

سلام دوست عزیز نمیدونستم حلزونها هم تمیزکننده آکواریوم هستن.جالب بود.من خیال میکردم فقط ماهی لجن خوار فقط این کاربرد رو در آکواریوم داره.از اطلاعات خوب و مفیدت ممنون.انشاا... همیشه موفق و پیروز باشید.یاحق[گل]

حاج محسن

سلام مثل همیشه متفاوت وجالب[گل]

مهناز و سامان

سلام خدمت شما دوست گرامی فکر می کردم با پست ماهی قرمز روبرو بشم ولی مثل اینکه دیر رسیدم[خجالت] در هر صورت به وبلاگتون سر میزنم و استفاده می کنم . ممنون از مطالب مفیدتون[گل] موفق باشید[خداحافظ]

ساسان آقایی

همیشه از وبلاگ های تخصصی لذت می برم و می خوانم شان.حتا اگر خیلی مربوط به حوزه ی مورد علاقه ام نباشد اما می خوانم و بر اطلاعات عمومی خود می افزایم.اگر نظر نگذاشتم به معنی نخواندن وبلاگت نیست

شعیب(ابلیس کوچک)

سلام گلم... به خدا شرمنده... امروز یکی از بستگانمون فوت کرد. وگرنه من باید امروز آپ می کردم... عموی مادرم بود وپسر عموی پدرم... باز هم مثل همیشه آپت خیلی قشنگ بود. گلم. آدرس آیدیت رو بده تا یه روز با هم چت کنیم... وقتش رو هم خودت تایین کن... باییییییییییییی[گل][گل][گل][گل][گل]

فاطمه

[گل][گل][گل]سلام [گل]

فاطمه

[گل][گل][گل]سلام [گل]

سهيل

[گل]با سلام و آرزوي صحت و سلامتي براي شما[لبخند]

34l

Like