ماهی عشق من

سلام

 

امروز می خوام یه شرح کلی اززندگی چهارنوع ماهی رو براتون بنویسم:

 

 

1.روح ماهی

 

2.آروانای نقرهای

 

3.پنگوسی

 

4.اسکار سلطنتی

 

 

 

1.روح ماهی:

 

روح ماهی ها می توانند تا حدود 50-40 سانتی متر رشد کنند . ولی بطور متوسط تا حدود 30 سانتی متر رشد می کنند البته شاید یکی از دلایل رشد کم تر آنها نگهداری روح ماهی در تانک های کوچک تر می باشد . این ماهی در 3 رنگ مختلف وجود دارد یکی از نکات مهم در نگهداری آنها که اغلب نیز مراعات نمی شود این است که نباید دو روح ماهی سیاه را با هم در یک تانک نگه داشت در این صورت آنها به مجادله با یکدیگر خواهند پرداخت و این شرایط وقتی وخیم تر می شود که آکواریوم شما کوچک تر باشد از دیگر نکات مهم در رابطه با روح ماهی این است که حتماً باید در آکواریوم مکا نی برای مخفی شدن آنها داشته باشید برای این منظور می توانید از تکه ای لوله ی پولیکا (p.v.c) یا گلدان ( ظرف ) سفالی که به صورت V شکل بریده شده است و یا حتی از صخره ها و دکورهای سرامیکی استفاده کنید همچنین اگر در آکواریوم خود گیاه ابزی به اندازه ی کافی داشته باشید این گیاهان می توانند اشیانه ی مناسبی را بطور طبیعی برای این ماهی بوجود اورند در صورت عدم وجود چنین مکانی ماهی خود را به گوشه های بخاری ، فیلتر و ... نزدیک می کنند . البته راهی نیز برای کلک زدن به آنها وجود دارد . برای این منظور تکه ای از سفالی که در بام ساختمان به کار می رود به شیشه ی روبروی آکواریوم تکیه دهید ( برای این منظور می توانید از تکه سنگی صاف نیز استفاده کنید ) در این صورت ماهی بطور مداوم سعی می کند که خود را در آنجا پنهان کند . بدن ترتیب شما می توانید تقریباً 9۰ % وقت ماهی را در جلو یا مرکز آکواریوم مشاهده کنید .
روح ماهی سیاه غذاهای زنده ی کوچک را به خوبی می خورند . کرم سیاه کالیفرنیا ، کرم سفید و دیگر تکه های خوشمزه را روح ماهی های بزگتر خوردن گوپی ، گلدفیش های کوچک و کرم خاکی را ترجیح می دهد . البته اغلب می توان با غذاهای یخ زده و یا حاضری دیگر آنها را تغذیه کرد ولی به نظر می رسد که با پولکی ( غذا ) میانه ی چندان خوبی ندارند . روح ماهی شما به آب تمیز نیاز دارد هرگز بیش از حد به آنها غذا ندهید از هوادهی و فیلتراسیون مناسب استفاده کنید و مرتباً آب آنها را عوض کنید . بیماری های شایع این ماهی شامل انگل ها وایک ( سفیدک ) است . این ماهی آکواریومی با نور ملایم را ترجیح می دهد . سعی کنید برای پوشش پوشش تانک این ماهی از سنگ های روشن استفاده کنید تا روح ماهی به خوبی جلوه کند در تانک شما ناپدید نشود دمای قابل تحمل 28-22 درجه است .

 

 

2.آروانای  نقره ای(SilverArowana) :

 

آرواناها ماهیان بزرگ ، شاهانه و با ابهت ، با پولک های بزرگ و مرواریدوار هستند . این خانواده(osteoglossidae) در دوره ی ژوراسیک پدیدار شده اند و به نظر می رسد که در 150 میلیون سال اخیر تغییرات اندکی داشته اند . آنها گروهی منحصربه فرد و برجسته از ماهی ها هستند و اغلب در تجارت ماهیان زینتی بیشتر مطالبه شده و مشتریان فراوانی دارند. تا این ، تنها 3 مورد تخم ریزی در اسارت این ماهی سندیت پیدا کرده است .

 

آرواناها یکی از با ارزش ترین ماهیان تزئینی هستند که قیمت به صد و یا هزاران دلار می رسد .

 

. تانک دارای سیستم تصفیه آب و همچنین.داشتن سرپوش یکی از مهمترین نیازها است زیرا این ماهی ها صرفنظراز اندازه و سن انها از تانکشان بیرون خواهند پرید . بنابراین تانکشان " همیشه " باید پوشیده باشد . ماهیان پشه خور و مولی ها نیز به عنوان غذا به تانک افزوده می شوند . آروانا دوره ی 3 ساله را طی کرده و به بلوغ جنسی می رسند واندازه اشان در حدود 120 سانتیمتر هست که به نظر می رسد Maxسایز آنها باشد . البته سایزهای آکواریمی آن تا حدود 60-70 سانتیمتر رشد می کنند.

 

آرواناها در مورد شرایط آب خود بسیار نکته بین و حساس نیستند برخلاف سایر ماهیهای حوزه آمازون آرواناها به آب سبک و اسیدی برای پرورش موفق نیاز ندارند. اغلب دمای آن ثابت و حدود 60 درجه فارنهایت بود . PH و سختی آب نیز زیاد مودر توجه دقیق قرار نگرفت ولی سختی اب نیز تقریباً در حدود 60 میلیمتر در لیتر میزان شده بود . PHنیز اغلب ما بین 8-7 بود .تأکید بر تمیزی آکواریم بخصوص در دوران بلوغ و تخم ریزی بود .استفاده از غذاهای زنده یا تمیز کردن آکواریم از کارهای ضروری است . این ماهی ها پرورش دهندگان بچه های خود می باشند ، به خصوص نرها کم تخم ها و یا بچه ها را حداقل برای مدت 2 ماه در دهانش نگاه می دارد . قطرتخم ها  5-4 میلیمتر است . بچه ها نیز 7-5 سانتیمتر می باشند و حدود 30-12 عدد می باشند . والدین باید سریعاً از بچه ها جدا شوند . این عمل می تواند با بازکردن و جستجوی دهان پدر صورت پذیرد .

 

 البته اگر والدین از بچه ها نگهداری می کنند نیازی به جداسازی نمی باشد ، حتی جداسازی می تواند باعث وارد شدن لطمات روحی به والدین گردد . ولی اگر نشانه هایی مبنی بر خورده شده تخم ها و یا نوزادان توسط والدین مشاهده گردد سریعاً باید از هم جدا گردند . برخی از پرورش دهندگان مزیت هایی را در جداسازی والدین و تخم ها ذکر می کنند که شاید مهم ترین انها تسریع زمان تخم ریزی بعدی است .

 

 با غذاهایی چون آرتمیا و نوزادان ماهیان و نوزادان ماهیان زنده زا بچه آرواناها به سرعت رشد می کنند . نگهداری تعداد زیادی آروانا در یک مکان ممکن است منجر به زدوخورد بین آنها و در نهایت کاهش تعداد آنها گردد ، بنابراین بچه ماهی ها باید فضای کافی برای رشدشان در اختیار داشته باشند . روش معمول نگهداری 12 بچه آروانا در تانکی به درازی 240 سانتیمتر است . آنها باید در تانک های بزرگ و یا حوضچه ها پرورش یابند و در آن مکان نیز باید بزرگترین ماهی باشند . در صورت نگهداری چندین آروانا مشکلی که ممکن است پدیدار گردد ، درگیری آنها می باشد . برای جلوگیری از امر فوق میتوان از ماهی دیگری بعنوان هدف استفاده کرد . برای مثال از یک گلدفیش 15 سانتیمتری بعنوان هدف استفاده می شوند و با قرار دادن آن در تانک حاوی آروانا دیگر آرواناها توجهشان با همنوعانشان قطع و یا کم می شود .

 

 

3.پنگوسی:

 

این گونه از ماهیان بزرگ در کشورهای جنوب شرقی آسیا همچون تایلند ، مالزی و ویتنام یافت می شوند . کوسه ی ملون یا پنگوسی نامی است که به این ماهی اطلاق می شود و علتش هم به خاطر نحوه ی شنا کردن آن در میانه ی آب و یا شباهت ظاهری اش با هم نام خود(کوسه) می باشد . این ماهیان به خانواده ی پنگاسیده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند . این خانواده شامل تعدادی ماهی است که همگی بومی جنوب شرقی آسیا بوده و حداقل تا 45 سانتیمتر رشد می کنند . به جهت اندازه ی بزرگ و زندگی جمعی آنها اغلب شکار شده و به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرند . پنگوسی می تواند به وزنی بالغ بر 15 کیلوگرم برسد و بزرگی در حدود 120-100 سانتیمتر داشته باشد . سرعت رشد بسیار بالائی دارند و در عرض 4 سال به بلوغ جنسی می رسند . پنگوسی ماهی بسیار عصبانی است . همچنین قدرت بینایی اونیز بسیار ضعیف است .دمای مناسب برای این ماهی ۲۵-۳۰ درجه بوده و به آب سبک و یا کمی سنگین نیاز دارد.
این عصبانیت و هیجان اغلب هنگامی که بصورت انفرادی نگهداری شوند تشدید می شود . برای جلوگیری از ترسیدن ماهی که موجب آسیب به خود ماهی و همچنین به دکوراسیون آکواریم می گردد از ضربه زدن به شدت بپرهیزید . این ماهی در عمیق ترین نقاط رودخانه ها می ماند و بدین ترتیب در فصول بارانی یافت می شود . برای رشد بهتر و همچنین شادابی ماهی سعی کنید بیشتر از 3 تا از این ماهی را داشته باشید ولی به خاطر داشته باشید که با بزرگتر شدنشان حس انزوا طلبی و همچنین محدوده طلبی آنها در مقایسه با قبل افزایش می بابد . در اسارت اندازه ی این ماهی ها به بیش از 55 سانتیمتر نمی رسد . ماهیان شاداب و فعالی هستند ولی از بینائی ضعیفی برخوردارند که این امر موجب زود عصبانی شدن آنها می شود . این ماهیان در آبهایی با جریان تند زندگی می کنند و در هنگام جفت گیری در خلاف جهت آب مهاجرت می کنند . از آکواریومی با روشنائی زیاد و دکوراسیون کم خوششان می آید و برای تداعی کردن زاد بومشان بهتر است از چند گیاه شناور نیز در آکواریوم استفاده شود . آکواریوم گیاه کاری شده ی بدون دکوراسیون مناسب ترین تانک برای نگهداری آنها می باشد . پنگوسی به فضای زیادی برای شنا کردن نیاز دارد و چنین آکواریومی علاوه بر قرار دادن چنین فضایی در اختیار ماهی ، موجب عدم احساس شلوغی توسط ماهی می شود .

 

ضربه زدن به شیشه ، روشن کردن ناگهانی لامپ آکواریوم و حرکات ناگهانی موجب ترسیدن این ماهی می شود که در چنین حالتی ماهی خود را به اطراف تانک می کوبد و پس از مدتی در کف تانک به پشت یا بغل دراز می کشد و یا به سطح آب و یا گوشه ای از آکواریوم پناه می برد . پس از مدتی دوباره به حالت عادی برمی گردد و شروع به شنا کردن معمولی می کند . این ماهی در جوانی گوشتخوار است ولی با بزرگ شدن به سمت گیاه خواری پیش می رود . در جنوب شرقی آسیا پنگوسی در حوضچه هایی نگهداری و تکثیر می شود و توسط پس ماند آشپزخانه ها ، موز، سبوس برنج و برنج پخته تغذیه می شوند . این ماهی در اسارت بطور طبیعی تکثیر نمی شود .تکثیر آن از طریق تزریق هورمونهای Clarius و ... انجام می شوند . بدین ترتیب تخم ها از ماهیان نر و ماده جدا شده و در ظرفی ریخته می شود و باهم مخلوط می گردند ، تخم ها در دمای 30 درجه پس از 30-24 ساعت فیلتراسیون بیرون می ایند و تبدیل به بچه می شوند.غذاهای گیاهی و گوشتی متنوع برای سلامتی آنها بسیار مناسب است . همچنین می توان از غذاهایی چون : میگو ، پلت ها و کرم خونی اسفناج سبوس برنج و سایر غذاها استفاده کرد . ممکن است در هنگام نقل و انتقال و بخصوص زمانی که بصورت انفرادی نگهداری می شوند قهر کنند و غذا نخورند ولی جای نگرانی نیست می توان با دادن غذا مورد علاقه شان آنها را به روال عادی باز گرداند . یکی از غذاهای پیشنهادی مخلوط غذاهای گیاهی چون اسفناج ، کاهو یا نخود فرنگی و ... سبوس برنج ، مرغ ، ماهی و ژلاتین است. بعد از مخلوط کردن مقداری ویتامین C و سایر ملزومات ماهیان ، به صورت یخ زده در اختیار آنها قرار دهید .

 

 

4.ماهی اسکار سلطنتی :

 

اسکار سلطنتی با ابهت ترین، جذاب ترین و پرطرفدار ترین ماهی آکواریم بحساب می آید. برای تکثیر و پرورش اسکار نکات مهم و فراوانی را باید همواره در نظر داشت .

 

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید. خیلی زود شاهد تخم ریزی آنها خواهید بود. اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. تخمهای اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ای رنگ و هر عدد آن تقریباً اندازه یک عدد ماش است. در کف آکواریم بهتر است یک تخته سنگ صاف قرار دهید. ( بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. سنگهای گچی یا آهکی تخمها را فاسد می کنند. ) آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد. به مولدین باید غذای مناسب داده شود. بهترین غذا برای آنها غذاهای زنده مثل ماهی رودخانه، بچه قورباغه و آبزیان بزرگ هستند. روزانه یکبار کاملاً آنها را خوب سیر کنید و غذاهای اضافی را از آب خارج نمایید و مقداری از آب را تعویض کنید. ( بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. چون سیر می شوند و بیشتر از آن میل به خوردن ندارند، از طرفی دوست دارند هیچ مزاحمی در آکواریمشان نباشد. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند. بتدریج اکسیژن آب اشکال پیدا می کند و آلودگی آب باعث تلف شدن جفت اسکار شما خواهد شد) چنانچه غذای زنده در اختیار نداشتید می توانید دل گاو یا گوسفند را تمیز کنید و به اسکارها بدهید.

 

اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند. خیلی زود سنگ کف را بعنوان محل تخم ریزی انتخاب می نمایند و آنرا شروع به تمیز کردن می کنند. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. که ابتدا با بیرون آمدن لوله تخم ماهی ماده از زیر شکمش که تقریبا به اندازه 3 میلیمتر خارج می شود و شکل لبه آن گرد و چاق است شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نرم هم تقریبا به اندازه 5/1 میلیمتر خارج می شود که شکل لبه آن زوکی شکل است.

 

نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند.

 

ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند. پشت سر ماهی نر با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند. و به همدیگر اعلام رضایت می کنند. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود.

 

حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت. شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب آکواریوم به تلاتم می افتد. اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید.

 

بعد از اتمام تخم ریزی ماهیها شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند، در اینحالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نرم ها شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا داخل آکواریوم را فیلتر بگذارید تا آب دوباره شفاف و زلال شود.

 

طرز تشخیص جنسیت اسکار

 

 ماهی نر:

 

1- نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل اس.

 

2- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

 

3- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

 

ماهی ماده:

 

1- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.

 

2- قوز روی سر کوتاه تر است.

 

3- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

 

 

 

 

 

 

 

/ 7 نظر / 28 بازدید
احسان

با سلام . اگر امکان دارد سعی کنيد ضمن معرفی هر قسمت تصويری از آن نوع ماهی نيز بگذاريد فکر می کنم اینطوری کاملتر باشه. با تشکر

احسان

با سلام.ممنون

فاطمه

سلام من الان ساعت 4:45 در سایت هستم و مطالب سایت تو رو خوندم عالی بود. [دست][گل]

محمد هادی

محمد هادی

سلام من از دلیجان مزاحم شدم حدود 11 ساله که اکواریوم دارم مطالب خیلی عالی واموزنده بود .موسیقی متن هم در ضمن خیلی خوب بود.

علی از همدان

خیلی ممنون از راهنمایتون ممنون میشم اگر اطلاعات بیشتری درباره روح ماهی تو وبلاگتون بزارین.

امیر حسینی

سلام اگه اسکار ما کلن دوتا باشه یکی ماده و یکی نر باشه کافی که تخم گذاری کنه یا باید چند تا ماهی اسکار باشه تا بتوانم تخم گذاری بشه معمولا چند تا تخم گذاری می شود و چند تاش زنده باقی می مانند و چند وقت میگذره حدود 10cm بشه اگه بزرگ شدن می توانم ماهی ام جدا کنم با تشکر شماره تماس 09389731607