چاقو ماهی دلقک

سلام.

اولین پست در سال جدید رو می خوام در مورد ماهی چاقو بنویسم.

چاقو ماهی دلقک(Clown knife fish):

Knife,34.jpg

 

نام اصلی: Noto به معنی خوابیده Pterus به معنی باله . همچنین به نام باله خوابیده هم خوانده می شود. چاقو ماهی های دلقکباله های خود را غالباَ بصورت خوابیده نگاه می دارند و نام آنها در لاتین از اینخصیصه مشتق شده است. و اما واژه دلقک از طرح های دایره شکل روی بدنشان گرفته شده. این خال ها با بالا رفتن سن و بزرگ شدن اندازه ماهی افزایش پیدا می کنند.

Chitala_chitalaAQ.jpg

 

نام این ماهی نایف یا همان چاقو ماهی است . علت نام گذاری آن هم به این دلیل استکه ظاهر و فرم بدنی این ماهی شبیه یک چاقو است و به نواحی تایلند ، هند ، مالزی ، سوماترا وبرنئو تعلق دارد.ماهی نایف فوق العاده متجاوزه و دارای خلق و خوی وحشی است . بدن این ماهی داراینقش و نگار های زیبایی هست و فقط رنگ توسی این ماهی به ایران وارد شده که از گونههای دیگر هم کم خطرتر و دارای نگهداری آسانتر می باشد . ولی در کل دارای رنگ هاینوع های دیگری هم دارند که تاکنون 7 نوع از آنها شناسایی شده اند . حداکثر اندازه50  سانتی متر است. این ماهی همهچیز خوار هست و هر چیز رو به سادگی می بلعد ولی در غذا خوردن کمی سختگیر هستند غذاهای زنده را دوستدارد ومی توان با مرور زمان این مسئله رو بر طرف کرد .

Knife,20.jpg

دندان های تیزی دارد و دارای دو فکبالا و پایینی هست . هم در فک پایینی و هم در فک بالایی 2 دندان نیش دارد و در کل 12 دندان دارد . (درغذا خوردن فوق العاده بی میل هستند ). با وجود اینکه ماهیان خشنی هستند ، فوقالعاده خجالتی اند و از نور فراری اند و فقط شبها در آکواریوم جنب و جوش دارند . برای همین شما باید همیشه یک مخفی گاه درست کنید تا نایفتان در روز در آن مخفی شود . یکی از نکات جالب این ماهی این است که هم می تواند به جلو و هم به عقب شنا کند . دارای استخوان های غضروفی مانند بسیار نرم است که در کمترن فضا قادر است چرخش 360درجه داشته باشد . این ماهی با سیکلید گور خری شدیدا مشکل دارد ، به طوری که ممکن است همدیگررا تلف کنند.پس از نگه داشتن این ماهی با سیکلید گوره خری  جدا پرهیز کنید . در طبیعت گاه تا اندازه ی ۱ متری هم دیده شده اند ولی در آکواریوم بعید است حتابه سانتی متر برسند . سن بلوغ این ماهی در حدود ۱۳ تا ۱۶ ماهگی است و تا ۵ سالهم عمر مفید خواهند داشت. آنها در سن بلوغ تقریبا ۳۰ سانتی متر میشوند . ( اگراز نوزادی در آکواریوم حضور داشته اند  ) بعد از آن نایف ها باید به صورت تکی یابه صورت جفتی نگهداری شوند . ( فقط ۱ جفت داشته باشید ). نایف های نر اصلا تحملیکدیگر ندارند و به همین دلیل باید آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید . برایداشتن یک جفت نایف خوب باید کل آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید . هنگام جفت گیری نایف نر به صورت مورب در کنار نایف ماده حرکت می کند . و پس از آنآنها در مکان تاریکی که ساخته اید تخم ریزی خواهند کرد . هر نایف ماده قادر است بیشاز ۱۰۰۰ تخم بگذارد . تخم ها بعد از ۷ تا ۸ روز به لارو تبدیل میشوند . لاروهاینایف فوق العاده ضعیفند و بعد از ۳ روز که از تخم در آمده اند ، شما باید آنها رابا به خوبی تغذیه کنید تا تلف نشوند . تشخیص نر و ماده بودن نایف ها هم در نوع خود مشکل است ولی نر ها معمولا کشیده ترو دراز تر هستند و در خالهای و لبه های روی بدن پر رنگ ترند . برای نگهداری هرچه بهتر نایف ، بخاری باید درجه ی ۲۶ را داشته باشد و PH آب هم 6تا 7 است .
وضعیت آب: اگرچه از آبهای کم اسید آمده اندولی چاقو ماهی های دلقک به وضعیت بیشتر آب ها عادت می کنند. فقط آبشان را تمیزنگاهدارید. هرچند همیشه آسان نیست چرا که آنها خیلی پرخورند.
عده ای از آکواریوم دارها به چاقوماهی های دلقک بخاطر شکل عجیب یا شنای ماهرانه شان توجه نشان می دهند. این ماهی حتیعقب عقب هم شنا می کند. دیگران بخاطر اشتهای فراوانشان آنها را دوست دارند. چون چاقو ماهیها می پرند پس باید پوشش مناسبی روی آکواریومتان قرار دهید. حتی رویسرپوش آن وزنه یا هر چیز سنگین و مشابهی هم بگذارید. در غیر این صورت، با یک ضربهسرپوش را کنار می زنند. یکی از مواقعی که ممکن است بپرند، زمانی است که شما چراغ راروشن می کنید. پوششی از گیاهان غوطه ور در آب می تواند به شما کمک کند. گیاهان،شهامت پریدن را از دلقک می گیرند و شدت نور را هم تعدیل می کنند. چاقو ماهی هایدلقک، تانک های نیمه تاریک را ترجیح می دهند. آنها در روشنایی کم شروع به گشت زنیمی کنند. تغذیهاگر نمی توانید غذاهای زندهبرای این ماهی ها فراهم کنید، اصلاَ فکر نگهداری از آنها را از سرتان بیرون کنید. ماهی های گوپی - گلدفیش ها و کرم های سیاه کالیفرنیا برای شروع بهتر هستند. چاقوماهی های دلقک وقتی بزرگتر شدند عادت به خوردن پلانگتون و کریل هم می کنند. ازغذاهای مختلف استفاده کنید برای اینکه آنها بتوانند به تنوع غذایی عادت کنند. شما می توانید چاقو ماهی دلقک خود را با ماهی هایهم سایزش نگهدارید ولی نه با سیچلایدهای مهاجم آمریکایی. اگر آنها را با سیچلایدهاقرار دهید باید انتظار جنگ و دعوای زیادی برای کسب قلمرو را داشته باشید. در واقعچاقو ماهی ها به اسکارهایی خیلی بزرگتر از خودشان حملهمی کنند. این کار را شبانه انجام می دهند. زمانیکه چراغ ها خاموش است.
گیاهان: گیاهان علف مانند برایشان قرار دهیدمثل Vallisneria یا Sagittarius تا احساس کنند در موطن اصلی شان هستند. حتی گیاهانپلاستیکی هم به موضوع کمک می کنند. چاقو ماهی دلقک، گیاهان و شنها را وامی گذاردبرخلاف خیلی از ماهی های بزرگ.آنها مکان هایی شبه غار را برای مخفیشدن احتیاج دارند. آنها دوست دارند در طول روز دور از نور باشند. چاقو ماهی های دلقک مکان های تاریکرا برای اختفا بهویژه هنگامی که کوچک هستند، نیاز دارند. مردمک چشم چاقو ماهی های دلقک، هرچه بزرگتر می شوند به سفیدی میگراید طوری که ممکن است کور به نظر برسند. نگران نشوید، آنها کور نشده اند. یکگلدفیش برایشان بیندازید. آنگاه آنها به شما ثابت خواهند کرد که کور نیستند. آنهاهمچنین می توانند در تاریکی هم غذایشان را پیدا کنند .هنگام هرگونه معالجه ای، با دقت اینکار را انجامدهید. پوست حساس چاقو ماهی دلقک او را برای مرگ مستعد کرده است. چاقو ماهی دلقک آب تمیز را دوست دارد. به اوزیاد غذا ندهید. آبشان را بصورت هفتگی یا حتی بیشتر عوض کنید.

/ 19 نظر / 63 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرتضی

سلام داش یونس خوبی؟ بابا ترکوندیا چاکرتیم

مرتضی

بیا دیگه داداش منتظرتما[ماچ]

نازنین

دیسکاس عزیز من زیاد با این ماهی های وحشی موافق نیستم هرچند که خیلی خوشکل باشند . دوست ندارم خورده شدن یه ماهی و به دست یه ماهی دیگه ببینم .... اگرچه قانون طبیعت است . [دست][دست][دست][دست][دست] ×××××××××××××××××××××× _______________ در مسابقه وبی من شرکت کن ! و حتما رای و نظر بده [چشمک]

مرتضی

سلام جیگر دلم تنگ شده بود گفتم یه سر بیام[ماچ]

مرتضی

سلام جیگر دلم تنگ شده بود گفتم یه سر بیام[ماچ]

ناخدا

عزیزم بیستم تولدمه رسما از الان به جشنه تولد اینترنتی دعوتت می کنم به صرف یه آپه جدیدو متفاوت از ناخدا تشریف بیارید و وب خودتونو با نظرای خوشگلتون معطر کنید.منتظرتون هستم.[قلب]

najme

سلام.[لبخند] چه خوب که هیچ وقت از در مورد ماهی نوشتن خسته نمیشین![سبز] این همه علاقه جالبه![دست]

مرتضی

[قلب][قلب][قلب][ماچ][قلب][قلب][قلب] خیلی میخوامت[ماچ]