تکثیر آسان آنجل و شرحی از لوچ دلقک

تکثیر آسان آنجل:

بعد از آنکه آنجلهای جوان جفت شدند آنها را داخل یک آکواریوم جداگانه می اندازیم.آنجلها به دنبال جایی برای تخم ریزی میگردند.یک کاشی سفید به ابعاد10در15  با زاویه 15درجه درکنار دیواره آکواریوم می گذاریم.(رنگ سفید کاشی باعث تشویق ماهی به تخم ریزی می شود وسهولت جابجایی تخمها برای جلو گیری از خورده شدن توسط والدین)ماهیها پس از لوله زدن شروع به تخم ریزی می کنند.تخم ریزی حدود 3تا4ساعت به طول می انجامد.در حرارت 27 تا 30 درجه سانتِیگراد  نوزادها 48 ساعت پس ازتخم ریزی به دنیا مآیند. از صبح روز چهارم(روز ششم بعد از تخم گذاری) که دارای شنای آزاد شده اند می توانید به آنها غذای زنده و مقوی بدهید بهترین غذای زنده در این مرحله نوزادان میگو هستند. از روزی که به لارو تبدیل شدند آب را به اندازه یک لیتری سیفون می زنیم و آب را به همان اندازه (بدون کلر) اضافه می کنیم.پس از جذب کِیسه زرده و شروع شناِی آزاد  نوزادها می توانند دافنِی ها ِی بسِیار رِیز را بخورند. از تخم میگو که در منزل درست کرده ایم  هر چهار ساعت یک بار به عنوان غذای زنده به آنها می دهیم.توجه کنید (آرتمیا را از مغازه با مارک سه گربه خریداری و بعد در همین شیشه های نوشابه خانواده که از سر7  سانتی متر خالی است، اندازه دو دوقاشق غذا خوری نمک می ریزیم. یک قاشق چایخوری آرتمیا به داخل آن می ریزیم- یک سنگ هوا هم می گذاریم ) بعد از 24 ساعت میگو ها از تخم در می آیند.
پس از هر دفعه غذادهی تخم میگوهای مرده را سیفون می کنیم تا آمونیاک آب بالا نرود و ماهی ها نمیرند. تا 25 تا 30 روز اول از این غذا- آرتمیا- به آنها می دهیم.
بعد از آن آرتمیا و لوفاک وکرم منجمدرا بعنوان غذا به ماهی های خود بدهیم. دما باید در 30 درجه ثابت بماند. بچه ها در ابتدا به هِیچوجه به والدین خود شباهت نداشته ولِی پس از چند هفته کم کم شبِیه آنها می شوند مراحل مختلف و از خروج تخم تا ظهور خصوصیات والدِین که حدود 36 روز به طول می انجامد،.در حرارت 32 تا 33 درجه سانتِیگراد  در صورت تامین اکسِیژن کافِی رشد و نمو آنها بسِیار سرِیع است.

 اول: برای اینکه درصد تلفات به پایین ترین حد ممکن برسد باید اولا به لاروها فضای کافی اختصاص دهید. و به مکان بزرگتری انتقال دهید.

دوم: آلودگی آب را کنترل کنید در صورت مشاهده اولین تلفات خیلی زود آب را با آب سالم و آماده تعویض کنید.

سوم: بهتر است تا 15 روز اول برای آب لاروها داروی متیلن آبی استفاده کنید تا از آلودگی و تلفات لاروها جلوگیری شود. 

ماهِی لوچ دلقک: ( clown loach )

 

رنگی ترین و معروف ترین ماهی ازخانواده ی لوچ ها ، لوچ دلقک است که طول آن متوسط و پهنایش کم است . محل اصلیزیست آن" سوماترا" و "بورنئو " می باشد . دارای پشتی قوسدار و شکمی صاف میباشد . سرش نسبتاً بزرگ و دهانش رو به پائین است که دارای 4 جفت سبیل کوچک ولب های ضخیمی است . بطور کلی رنگ آنها نارنجی روشن است وپهلویش بوسیله ی سهخط عریض سیاهرنگ پوشیده شده است . اولین خط از بالای جمجمه شروع شده و باعبور از روی چشم ها به بخش انتهایی دهان می رسد و دومین خط از جلوی باله یپشتی شروع می شود و تا شکم ادامه می یابد و بالاخره سومی که بخش زیادی ازقسمت انتهایی ماهی را پوشش می دهد از باله ی پشتی شروع و تا باله ی مخرجیادامه می یابد . باله های پشتی و مخرجی دارای رنگ سیاه مخلوط با زردهستند.لوچ دلقک بر خلاف سایر لوچ ها خجالتی نیست . تا حدی فعال در طول روزکه به آسانی میتوانند در تانک های عمومی نگهداری شوند . بسیار مناسب است کهآنها حداقل بصورت جفت یا گروهی خریداری و نگهداری شوند زیرا در حالتی کهبصورت گروهی نگهداری شوند ، شاداب تر و خوشحال تر هستند . یکی از عادت هایغیر معمولی آنها نحوه ی استراحت کردن آنها در کف آکواریم است که به بغل خودمی خوابند و در حالتی که آکواریم دار به تازگی شروع به نگهداری آن کرده باشدممکن است بترسد ، ولی بعد از مدتی تبدیل یک رفتار عادی برای او خواهد شد . تانک این ماهی باید دارای بستری نرم باشد تا به آنها این اجازه رابدهد که به راحتی و بدون آسیب دیدن به جستجوی غذا در کف بپردازند.

 

لوچ های دلقک می توانند گسترهوسیعی از غذاها را که شامل =آرتیمیا - کرم خونی- حلزونها و انواع غذاهایحاضری می باشد را بخورند به همین دلیل است که برای جلوگیری از تولید حلزون ومقابله با آنها در اکواریوم می توان از این ماهی ها استفاده کرد. سنگها ولوازم آکواریوم باید به گونه ای چیده شوند که سرپناه و مخفی گاه مناسبی برایآنها به وجود آید. بیشتر آنها خانه هایی را ترجیح می دهند که تا حدی ازاندازه خودشان بزرگتر باشد .آب آنها باید نرم و تا اندازه ای اسیدی باشد و هرچند وقت یک بار تعویض شود. لوچ دلقک برای سالهای زیادی (بیشتر از 20 سال ) درآکواریوم زندگی می کند و لی رشد آنها در آکواریوم بسیا ر آهسته است که بهندرت در آکواریوم های معمولی به سایز طبیعی خود (30 cm) می رسد .دمای مناسببرای این ماهی 30-24 درجه سانتی گراد می باشد. تاکنون در محیط های کوچک تکثیرنشده اند ولی در طبیعت در رودخانه هایی که دارای جریان سریع آب هستند دراوایل فصل باران تولید مثل می کند نیز در مزارع پرورش ماهی به وسیله هورمونهاتکثیر می شوند. مسئله مهمی که در ارتباط با آنها باید بدانید این است که نسبتبه تغییرات شیمیایی آب حساس هستند و در اثر این تغییرات نقطه های سفید رنگیدر آنها ایجاد می شود که گسترش یافته و بزرگتر می شود همچنین در حمل و نقلآنها نیز بسیار دقت نمائید زیرا استخوانهایی که در زیر چشم آنها وجود داردممکن است پاکتهای نایلونی شما را سوراخ کند.

 

 

دوستان عزیز در صورت داشتن سوال در قسمت نظرات آنرا بنویسید.متشکرم04.gif49.gif

/ 5 نظر / 31 بازدید
فاطمه ۱

چند سال است شما در زمينه پرورش ماهی کار می کنيد؟

شکوفه و امير رضا

برای راه اندازی يک آکواريوم متوسط چقدر هزينه نياز است. با تشکر

احسان

سلام خسته نباشید من یک جفت انجل دارم که تخم ریزی کردند اما به علت سهل انگاری و نگهداری ان با ماهی گوپی و مولی تخم انها خورده شد میخواستم بدونم اگه ماهی تخم ریزی کرد عقیم هست یا نه و برای خرید ماهی انجل مطمین باید از کجا تهیه کنم ممنون

محمدرضا

من یک جفت پرت خونی دارم و لب های یکدیگرراگازمی گیرندهیچ تجربه ای ندارم ممنون می شم من را راهنمایی کنین!

علی.ص

سلام من دونوع نژادمخطلف لوچ باهم انداختم وفکرمیکنم باهم جفت گیری کردن چون شدیدن شکمش باد کرده شما توصیه ای ندارید.با تشکر